Предавање о норовирусу због чијег присуства је појачана контрола извоза малине из Србије одржано је хладњачарима из златиборског округа. Патогени вирус који угрожава здравље људи најбоље се спречава одговарајућим хигијенским мерама.
Норовирус је патогени вирус који напада систем за варење код човека, а код старијих са слабијим имунитетом може изазвати и смрт. Често се назива и болест прљавих руку, или зимска болест повраћања, преноси се зараженом водом и храном, па преносник могу бити и малине. Због контроле присуства норовируса, сваки десети камион са малинама из Србије се прегледа приликом извоза. Представници института за хигијену и технологију вршили су испитивања и у златиборском округу утврдивши да норовируса има на малинама из овог краја, а најбитнија је превенција у свим деловима производног и дистрибутивног ланца, поручује микробиолог др Бранко Велебит:
- Што се тиче мера којима се може смањити ризик, сигурно не и потпуно искоренити, то су човек, осока животињска – органско ђубриво и вода. Када је у питању човек неопходно је применити све мере из добре хигијенске праксе како би се сузбила нехигијена код берача. Затим, када је у питању доношење мера у погледу вода, потребно је сузбијање продирања површинских вода у каптажне изворе којима се испирају точећа места, гајбице, кашете у самим хладњачама. Основна ствар је хигијена. Нороворус је патогени организам чији је резервоар човек. Нехигијена, почев од појединца, спровођење хигијснских мера код самих берача, затим хигијенске мере током откупа и транспорта и у самим хладњачама. Наравно, не смемо изгубити из вида да се малине дистрибуирају на тржишту Европске уније, тако да очекујемо и ризик приликом дистрибуирања у малопродаји,
каже доктор Велебит из сектора лабораторије Института за хигијену и технологију меса, који деценијама ради анализе хране. О детаљима и смањењу ризика појављивања ове болести која је откривена 1968. године говорило се на предавању хладњачарима из Западне Србије. С обзиром да је број малињака у порасту у златиборском округу који доприноси да српска малина буде у светском врху, неопходно је знање о свим потенцијалним опасностима за правилну производњу.