У овим зимским месецима и сезони слава омиљени међу потошачима су и сувомеснати производи. Иако неке информације, које долазе из света, говоре да њиховим конзумирањем угрожавамо здравње, званичне потврде о томе нема. Ипак, оно на шта треба обратити пажњу је да ове производе купујете у одабраним и регистрованим објектима и да обавезно погледате декларацију.
Контролу субјеката који се баве производњом и прометом производа животињског порекла врши ветеринарска инспекција. На подручју Златиборског округа постоји велики број оваквих објеката. Обзиром да се прати цео процес од њиве до трпезе, ветеринарска инспекција контролише најпре здравље самих животиња, а затим и цео процес у кланицама. Након тога, месо улази у процес производење у објекте, који такође морају испунити одређене услове у смислу опреме, али морају имати и произвођачку спецификацију и декларацију. Битно је нагласити да овакве производе треба куповати у одабраним објектима, какав је и млечна хала на ужичкој зеленој пијаци.
"То је објекат који је од наше Управе за ветерину добио решење да испуњава услове да може да ставља у промет храну животињског порекла под одређеним условима. То подразумева да сва храна мора долазити из одобрених објеката, што значи да ти објекти имају ветеринарски контролни број за производе од меса. Они морају имати одобрење, и углавном их имају, мада по некад се деси да неко дође без тог одобрења, али они између себе једни друге пријављују, и тада ветеринарска инспекција реагује. Да је производ из одобреног објекта, види се по декларацији и контролном броју", каже Вера Ђуковић, начелница ветеринарске инспекције Златиборског округа.
Са друге стране, када производ купите на месту које није одобрено и регистровано, мало можете учинити.
"Све ово друго што се ради је илегално, на пример, закољем пет свиња кући, без ветеринрског санитарног прегледа, па ћу вишак пршуте који имам да продам некоме, то није легално. Зато ветеринарска инспекција нема могућности да то контролише. То се оставља купцу на одговорност, као и то да ли има поверење у те људе ок којих је купио производе од меса. Дакле, све што се купује у неодобреним објектима, остаје на одговорност потрошачу, јер такву врсту продаје ми не можемо да контролишемо", наглашава Ђуковићева.
Ветеринсрска инспекција не располаже довољним бројем инспектора који би свакодневно контролисали све објекте, па је стога на самим потрошачима и купцима да пријаве све неправилности. А када кренете у куповину месних и млечних прерађевина обавезно прочитајте декларацију, проверите да ли се производ складишти и чува онако како је то на декларацији назначено. Уколико приметите пропусте, о томе обавестите надлежну инспекцију.
Извор: tv5 užice