Надлежне институције апелују на пољопривреднике да обрате пажњу на здравствено стање свиња због заразне болести под називом Афричка свињска куга, која се у септембру појавила на истоку Србије и није опасна по људе.
На територији општине Чајетина нема забележених случајева овог вирусног обољења, а ветеринарске станице које имају уговор о спровођењу програма мера здравствене заштите тренутно врше обележавање животиња и активан надзор газдинстава.
У Србији је тренутно појава болести откривена у околини Неготина, а пре више од месец дана медији су објавили видео спот Европске агенције за безбедност хране у ком се као симптоми ове болести истичу недостатак енергије, крварење, повраћање, висока температура:
„Афричка свињска куга угрожава наше фарме и свиње. Безопасна је за људе, али смртоносна по домаће и дивље свиње. Ако сте ловац или фармер, спречите ширење болести, препознајте знакове и пријавите сумњиве случајеве ветеринару или локалним властима. Заједно можемо зауставити АСK,“
наводи се у поруци ЕФСА. Према подацима које је Би Би Си објавио у августу 2019. године, у Србији се годишње закоље око пет милиона свиња. Болест се појавила и прошле године у нашој држави и, према речима председника Привредне коморе Србије Марка Чадежа, оставила је последице због отежаног извоза свињског меса.
Афричка свињска куга је изузетно отпорна болест која погађа домаће и дивље свиње. Вирус је безопасан за људе, а лако се преноси, чак и путем свињске хране, а задржава се и у термички необрађеном свињском месу. Осим тога, потребно је неколико година да би се искоренила. Тренутно не постоји вакцина против АСK-а, што значи да избијање болести може да резултира убијањем и нешкодљивим уклањањем комплетних запата на територији проглашеној као заражено подручје.
Како преноси портал Агроклуб, болест је присутна у 14 европских држава: Немачкој, Белгији, Бугарској, Естонији, Грчкој, Мађарској, Летонији, Литванији, Молдавији, Пољској, Румунији, Србији, Словачкој и Украјини, а велике проблеме је у претходних годину дана направила у Азији.