Петарде и разна пиротехничка средства постала су саставни део не само празничних весеља, већ и све чешћа дечја забава на рођенданским прославама и окупљањима. Отуда, повреде од петарди дешавају се свакодневно, а неке од њих могу бити толико тешке да угрожавају иживот.
У протеклим годинама евидентиран је велики број повреда грађана, нарочито деце, ненаменским и нестручним коришћењем пиротехничких средстава. Повреде које изазива њихово неопрезно активирање могу бити изузетно озбиљне, а забележене су повреде шаке, прстију, па чак и ампутација прстију, опекотине, повреде лица, повреде очију и оштећење слуха.
Куповина пиротехничких средстава код овлашћених продаваца, било да су то радње или штандови, подразумева да их могу користити само пунолетна лица и малолетници у присуству родитеља. У противном, њихова употреба подлеже санкцији, па се због тога посебно апелује на родитеље да обрате пажњу на децу, јер ће у случају ремећења јавног реда употребом пиротехничких средстава од стране малолетника и родитељи бити санкционисани, према Закону о јавном реду и миру, због пропуштања нужног надзора.
Из године у годину у Србији се бележи енорман раст повређене деце, али и одраслих од петарди, а оно што посебно брине јесте чињеница да је међу повређенима велики број оних са трајним инвалидитетом. Најчешће се повређују деца између пет и седам годима и адолесценти од четрнаест до осамнаест година. Лекари Дома здравља Чајетина апелују на родитеље да не дозвољавају деци бацање петарди и других експлозивних направа, као и да наредних дана, поготово око Нове године и Божића строго контролишу дечије џепове и торбе.
Драгана Росић, www.zlatiborpress.rs