Општина Чајетина и даље наставља са пријатељском везом са Сребреницом. Након што су угостили децу из овог града на Златибор, на ред је дошла и друга врста подршке. Политичка или не, али чајетинци су овог пута дали подршку референдуму који предстоји у Републици Српској, али и локалним изборима који ће бити одржани. Тим поводом, руководство Сребренице данас је посетило Чајетину.
Председник општине Чајетина, Милан Стаматовић, каже да је циљ да се ове две општине - Чајетина и Сребреница, збратиме и да је природан ток догађаја да се "браћи преко Дрине" упити потревна помоћ за дешавања која им следе.
"У питању је референдум, који ја лично подржавам и сматрам да Република Српска мора да има свој дан који ће обележавати. Не видим због чега би било коме сметало да српски народ у својој републици слави свој дан, и наравно, да им помогнемо на локалним и парламентарним изборима, зато што у Србији има пуно људи који себи не могу да обезбеде одлазак тамо, како би остварили своја права. Ми се овде организујемо да те људе мотивишемо и да им објаснимо зашто би било добро да тамо оду и помогну својој браћи и за изборе и за референдум", истиче Стаматовић.
Стаматовић наглашава да нема разлога да се оваква помоћ крије и да је ово прави начин да се грађанима Српске помогне, јер, како то каже, општина нема 5 милиона еура за такву кампању, а ово је прави начин да се Србима у Српској помогне.
Младен Грујичић, заједнички кандидат свих српских политичких партија за начелника општине Сребреница, каже да је чајетински председник једини из Србије који је дошао у званичну посету Сребреници и да је доказао да ове две општине заслужују да буду збратимљене.
"Ја као млад човек и као политичар имам доста тога да учим и сматрам да од председника Стаматовића имам доста тога да научим позитивног, јер је он доста тога урадио за општину Чајетина, коју је подигао на ноге. Сматрам да ће се овим добрим примерима и Сребреница градити", каже Младен Грујучић, кандидат за начелника Сребренице.
Грујичић каже да му је основни циљ, на чему се и заснива његова кампања, да задржи што већи број српског становништва на својим огњиштима у Сребреници, јер, како каже, досадашња политика је вођена у том правцу да се углавном српско становништво запоставља, како би, на један тих начин, отишли из Сребренице. Наводи и да ће бити заједнички начелник своје општине свим становницима, без обзира на националну припадност, што до сада није био случај. Грујичић каже да је тренутна ситуација таква да су Срби преко Дрине грађани другог реда, а да си српска села запостављена и запуштена, без потребне инфраструктуре и да актуелно риководство Сребренице води једну свесну политику расељавања Срба уз Сребренице.
Иначе, у Сребреници је пре рата живело 39.000 становника. Данас их је око 5.000, од чега је Срба око 3.000. И поред тога што је српски живаљ, по Грујичићевим речима, већ изгубио и веру и наду у неко боље сутра, јер већ 17 година трпе такву политику, пронађена је снага да се, уз помоћ Српске православне сркве, уједине све политичке опције, како би се добила борба за бољи живот у Сребреници.
Нада Џелебџић, zlatiborpress.rs
https://www.youtube.com/watch?v=rPUz6DMsvXo