Општина Чајетина остварила је значајан успех у својим напорима за унапређење локалног развоја. На недавној конференцији одржаној у Београду, општина је је добила пакет мера на пројекту EU Exchange 6, који ће пружити снажну подршку у изради плана развоја.
Поводом доделе укупно 40 пакета стручне подршке за 33 локалне самоуправа у оквиру Програма EU Exchange 6, у петак, 16. јуна 2023. године, организован је скуп у свечаној сали Министарства финансија у Београду.
Овом приликом присутнима се обратио Саша Стевановић, државни секретар у Министарству финансија, Бојана Тошић, директор Републичког секретаријата за јавне политике, Мартин Клаук, шеф сектора II операција, Делегација Европске уније у Републици Србији и Никола Тарбук, генерални секретар СКГО.
Локалне самоуправе изабране на основу јавног позива, добијају пакете стручне подршке за: израду планова развоја, за израду средњорочних планова, и за унапређење планирања и буџетирања капиталних пројеката локалне самоуправе и то:
• Пакет подршке за израду плана развоја (8 ЛС): Ћуприја, Чајетина, Голубац, Бајина Башта, Лајковац, Косјерић, Богатић и Свилајнац.
• Пакет подршке за израду средњорочног плана (10 ЛС): Ковин, Суботица, Лозница, Крупањ, Нови Кнежевац, Бољевац, Нова Варош, Сокобања, Лесковац и Ужице.
• Пакет подршке за унапређење планирања и буџетирања капиталних пројеката (11 ЛС): Врњачка Бања, Тутин, Власотинце, Нови Пазар, Ариље, Ковин, Сомбор, Рашка, Медвеђа, Зајечар и Бабушница.
• Пружање стручне подршке ЛС за успостављање/унапређење система функције унутрашње контроле (5 ЛС): Бољевац, Србобран, Лајковац, Врбас и Тутин.
• Пружање стручне подршке ЛС за успостављање/унапређење функције интерне ревизије (6 ЛС): Трстеник, Оџаци, Кањижа, Тутин, Голубац, Сомбор.
„Програм EU Exchange 6 - Повећање кредибилитета планирања, програмског буџетирања и контроле извршења јавних расхода на локалном нивоу у Србији“, финансира Европска унија у оквиру националног Програма ИПА 2019, реализује се у периоду од септембра 2021. до септембра 2024. године, док је вредност донације ЕУ 2 милиона евра.
Кључне ресорно надлежне институције на националном нивоу укључене у реализацију Програма су Министарство финансија и Републички секретаријат за јавне политике, уз Министарство за европске интеграције и Министарство државне управе и локалне самоуправе, док је Стална конференција градова и општина (СКГО) имплементациони партнер.
Спровођење Програма EU Exchange6 непосредно је у функцији реформе јавне управе на локалном нивоу и примене прописа из обухвата планског и буџетског система. У оквиру Програма примењују се различити модалитети подршке ЛС на теме од значаја за реформу јавне управе на локалном нивоу.