Општина Чајетина ове године изградиће прихватилиште за псе, чиме ће бити решен један од горућих проблема, а то је све већи број паса луталица на овом подручју. Пројекат изградње прихватилиста за псе и мачке финансира општина Чајетина, а вредност укупне инвестиције је 10 000 000 динара. Изградња ће тећи фазно тако да ће вредност почетне инвестиције бити 5 000 000 динара.
С обзиром да у општини Чајетина не постоји зоохигијенска служба идеју за овај пројекат покренуо је Златиборски Еко Аграр. Пројекат подразумева изградњу прихватилишта које ће се налазити у месту Сушица у близини магистралног пута, оснивање и опремање службе за хватање и збрињавање животиња, као и медијску кампању у циљу едукације становништва.
„Одређени радови на ископу и припреми терена су већ започети. Ми очекујемо да ће током септембра азил већ кренути са радом. У наредној години покренућемо сарадњу са осталим општинама, у смислу збрињавања луталица са територије осталих општина, наравно уз надокнаду“, каже Владимир Бојовић директор Златиборског Еко Аграра.
Улога стручне службе за хватање паса и мачака је од кључног значаја за спровођење програма контроле бројности паса и мачака луталица. Хватање ће обављати обучени радници, који првенствено морају да познају основне облике понашања ових животиња као и технике хуманог хватања у складу са Законом о добробити животиња.
„Замисао је да поред прихватилишта за псе у једном одељку направимо и пансион за све оне госте Златибора који своје љубимце не могу да сместе у угоститељске објекте у којима бораве. Ми ћемо се потрудити да понудимо услугу и тог типа и да проширимо капацитет у том правцу“, додаје Бојовић.
Капацитет прихватилишта у првој фази изградње ће бити од 60 до 120 паса. Животиње ће извесно време провести у прихватилишту чиме се даје шанса власницима да пронађу своје љубимце. За то време се обавља и тријажа паса и мачака која подразумева клинички преглед и разврставање животиња у групе на којима ће бити примењени различити програми: вакцинација, чиповање, стерилизација, удомљавање, враћање правим власницима, еутаназија као и враћање у њихово првобитно станиште у циљу стабилизације њихове популације.
Драгана Росић, www.zlatiborpress.rs