Општина Чајетина пионир у селекцији отпада на месту његовог настанка (видео)

selekcija

-Са територије комплетне општине смеће односимо на Регионалну депонију „Дубоко“, која је реално у великим проблемима, и схватили смо да бисмо у врло кратком року могли доћи у проблем са прикупљањем и одлагањем чврстог отпада. Зато смо се, у сарадњи са шведском владом, одлучили да применимо пројекат селекције отпада на месту настанка и већ смо кренули са тим. Напуштамо контејнерски тип прикупљања смећа на јавним површинама јер се у контејнере баца све и свашта, и већ смо великом броју домаћинстава поделили канте у које ће они одлагати свој отпад. Грађани су то добро примили и схватили су да ће мање плаћати накнаду за одношење смећа него што је то до сада било – рекао је председник општине Чајетина Милан Стаматовић најављујући потпуно нов начин прикупљања отпада на територији општине.
Грађани добијају и задужују по две канте, појаснио је нов начин прикупљања отпада Срђан Пантовић, директор КЈП „Златибор“. Зелену од 120 литара за мокри отпад и плаву од 240 литара за суви отпад. Канте су чиповане, уз Џи-Пи-ЕС праћење, и уз посебан програм који ћемо набавити, тачно ће се знати које канте, ког дана, у колико сати су пражњене. Рачуни комуналног предузећа ка грађанима ће садржати све те податке и по овом систему ће за формирање цене ка појединачним потрошачима бити битно колико је пута канта пражњена. Видим да код грађана то већ изазива позитивне реакције.
Да би грађанима било јасније, мокри отпад је онај који не иде на рециклажу тј. то је органски отпад, док је суви отпад онај од пластике, картона, метала, лименки, који иде на траку регионалног центра за управљање отпадом где се обавља даља селекција и након тога рециклажа.
Директор Пантовић је додао да су у центру насељеног места Златибор направљена четири рециклажна острва тј. то су посебни простори у којима стоје контејнери и у којима се може одвајати суви и мокри отпад. „Препознали смо да објекти и претежно пословни простори немају одговарајући простор где би могли да одложе свој отпад и управо путем рециклажних острва желимо да им изађемо у сусрет. Тако прикупљен отпад радници комуналног предузећа односе у Регионални центар „Дубоко“ где се обавља његов даљи третман, закључио је Пантовић.