На породичном газдинству Секулића у Сирогојну воће и поврће се узгајају на органски начин, а очекује се да у наредним годинама добију и званичан сертификат. Главни мотив за овај подухват нису финансије већ здрава производња хране.
Када је Симеун Секулић из Сирогојна са својом породицом пре две године кренуо у изазов преласка са конвенционалне на органску производњу мотиви су му били здрава храна и поглед у будућност. На свом газдинству у засеоку Мала тренутно имају 30 ари малине (сорта Виламет), 90 стабала шљиве (Чачанска рана), 20 ари купина (Лох нес), четири пластеника углавном црвене паприке (Љубов длан), жуте паприке и парадајза (Јабучар) и две парцеле кромпира (Дезире).
У засадима јагодастог воћа се земља не обрађује машински, а између редова се коси. Корови се уклањају ручно, а за ђубрење се користи стајњак, компост и дозвољена органска средства као италполино и гуанит. Домаћинство се налази на надморској висини од око 890 метара, па проблем представљају ниске температуре, али испитивања су показала да је у земљишту висок садржај хумуса.
"Заштиту вршимо по препоруци пољопривредне стручне службе или по самој процени кад приметимо да се нешто деси, нека неправилност или их је нешто напало. Обично радимо превентивну заштиту, пре него што се деси. То радимо органским средствима или овим што припремамо, а то су коприва, раставић, црни и бели лук,"
каже Секулић. Већа улагања и мањи принос значе и мању зараду, али то у овом моменту за произвођаче из Сирогојна није примарно. Донекле помажу, како кажу, скромне субвенције, али верују у боље тржиште.
"Када се стекну услови и када будемо у сертификованом статусу, негде на Златибору или у Ужицу или где је нама близу да се створе услови за продајни објекат, или да се формира неко удружење нас органских произвођача да сами можемо да покушамо да пласирамо те производе са ознаком да је органска храна да би добили економску оправданост за наш труд и рад."
Секулићи све раде према инструкцијама и строгим процедурама Центра за испитивање намирница који врши контролу и сертификацију. Тренутно су у другој години конверзије, надају се да ће 2022. добити сертификат односно званичну потврду да производе храну која нема примеса непожељних вештчких материја што их чини јединственим у пољопривредном пејзажу општине Чајетина.
https://www.youtube.com/watch?v=dz_lnM3gXIM&feature=youtu.be