Проба мале матуре почиње од данас у школама у Србији. Због специфичне школске године, проба мале матуре овај пут се одржава у априлу, уместо у марту. Полагање математике заказано је за петак, 25. април, у свим школама, док ће полагање српског односно матерњег језика и предмет по избору школе моћи да организују до 30. априла, дакле оног дана када им највише одговара.
Подсетимо, према Правилнику о календару образовно-васпитног рада проба мале матуре требало је да се одржи 21. и 22. марта 2025. године, али је због обустава рада у школама, одлуком Министарства просвете померена за крај априла.
Три пробна испита до краја априла
Пред ђацима су тако почевши од данас, током пробе мале матуре три испита:
-тест из математике
-тест из српског, односно матерњег језика
-тест из предмета по избору (биологије, географије, историје, физике или хемије).
Више о томе који су зборни предмет мали матуранти ове године највише бирали у нашој одвојеној вести.
Петак, 25. април резервисан је за тест из математике, тада ће у подне ученици полагати пробу на тесту математике. Остала два решавати у периоду од 22. до 30. априла, на начин и у време које утврди школа, саопштило је још раније Министарство просвете.
Како смо раније писали, због тога ће неки неки ученици пробни тест из предмета по избору или из матерњег језика полагати већ сутра, а други и после 25. априла. Због што ће неки ученици исти тест полагати касније уместо у истом дану, постоји и већа могућност од преписивања.
Најважније смернице
Инфо канал Моја средња школа је раније родитељима малих матураната послао подсетник о полагању испита, али и видео упутство о правилима и понашању током тестирања.
Како је напоменуто, неопходно је да ђаци у школу дођу најмање сат времена пре почетка теста, и окупљају се испред главног улаза у школу.
Дакле, ако као пример узмемо испит из математике чија је сатница позната, ученици би морали да стигну најкасније око 11 часова тог дана.
Шта ученици да имају са собом
На пробни завршни испит ученици обавезно морају да понесу ђачку књижицу коју ће предати одељенском старешини, а за израду теста треба им плава хемијска оловка (кључно је да не буде такозвана пиши бриши хемијска), графитна оловка и гумица, а за тест из математике уз све наведено и лењир, троугао и шестар.
Три ствари које морају да се понесу на пробни завршни испит:
-ђачка књижица
-прибор за српски (матерњи) језик
-прибор за тест из математике
Препорука је да деца пре теста доручкују и пију довољно воде, али на испит је пожељно и да понесу једну флашицу са водом.
У школу се улази организовано, у пратњи одељенског старешине. Распоред седења у просторији полагања утврђен је јединственим списком ученика који је истакнут на одговарајућем месту у школи.
Пре уласка у просторију где се полаже испит на посебно означеном месту одлажу се торбе, белешке, пернице, храна, телефони који морају бити угашени, калкулаторе, паметне сатове и друга техничка помагала.
На пробном завршном испиту није дозвољено:
-коришћење мобилних телефона
-паметних сатова
-калкулатора
-бележака
-папира
-и других материјала који не спадају у прописан прибор.
Напоменуто је да ђаци током теста морају да буду пажљиви, да не ометају рад других ученика, да не преписују и да не покушавају да се међусобно консултују јер ће у супротном бити удаљени са испита.
Уједно, наглашено је да сва питања ученици могу да поставе само пре почетка испита јер она касније неће бити дозвољена.
Кључ за испит
Веома је важно да ученици пажљиво прочитају упутства самог теста пре почетка рада, а савет да одговоре прво пишу графитном оловком, па тек на крају плавом хемијском.
Ово је, изузетно важно да ученици испоштују, јер као што се одговори графитном оловком неће рачунати, неће се рачунати ни они који су преписани хемијском оловком, па чак и они написани у боји која није плава.
Препоручује се да ученици прво раде задатке за које су сигурни да знају.
Поменут је и образац који ученици добијају од одељенског старешине, а за њега је речено да сваки ученик има свој, али да је употреба налепница које су на њему дозвољена само према упутствима које ће дежурни наставних предочити. Након испита оне остају у школи.
Идентификациони подаци који се налазе на предњој и задњој страни теста попуњавају се пре почетка испита. Један примерак је за школу, други за ученика.
По завршетку, ученик подиже руку и онда ће му прићи наставник који ће проверити валидност, па завршити око налепница. Тестови се прегледају у школи, а резултати ће бити објављени током наредне недеље.
Како смо раније писали, сви тестови за пробу и финални испит мале матуре већ су спремни.
Ката Симић Мишић, руководилац Центра за испите при Заводу за вредновање квалитета образовања и васпитања говорила је раније о пробним тестовима за малу матуру. Симић Мишић осврнула се и на то колико ће питања имати пробни испит.
- Пробни тест неће бити прегледан електронски као финални испит. Имаће као и до сада имаће 20 задатака, где сваки задатак носи бод, а то се после множи са неким коефицијентима и тако се добија остварени број поена. То да ли ће бити, и у ком односу, отворених и затворених питања тиче се структуре теста, а то је поверљива информација - рекла је за "Блиц".
Зашто је важно изаћи на пробни испит
Иако се на овом тесту не добија никаква оцена, нити је он важан у смислу било каквог бодовања, наставници истичу да је веома важно изаћи на пробу мале матуре. Ту ће ђаци видети како то све функционише, због чега ће се растерећеније и лагодније осећати на правом завршном тесту, који већ има своју тежину и успех на њему умногоме одређује коју школу ће будући средњошколац да упише.
Друго, осмаци имају прилике да тестирају своје знање и тако виде где имају "рупе" и шта треба поправити, додатно научити до јуна и правог теста.