У Музеју на отвореном „Старо село“ Сирогојно планирано је да се крајем маја одржи Оснивачка колонија конзерватора-рестауратора и музејских радника Србије. Циљ ове колоније је размена искустава у области коришћења нових материјала у рестаурацији као и њихова практична примена. Пројекат је одобрен од стране Министарства културе,а за његову реализацију издвојено је 226 000 динара.
Традиционална дефиниција улоге рестауратора- конзерватора укључује преглед, конзервацију и очување културне баштине коришћењем било које методе која се доказала делотворном у одржавању предмета у стању што ближем изворном што је дуже могуће . Данас је та дефиниција међутим проширена и више би је могли описати као етично управљање културним добром. О том добру се у Музеју „Старо серло“ Сирогојно брине Александар Тодоровић.
„За ових, скоро годину дана како сам у Музеју, радим ковачку радионицу и успут неке ситне поправке самих објеката,“ каже Тодоровић.“ Конзерваторски посао је јако спор, јако пипав... По мало и Сизифовски. Гости дођу, сврате у депо, у конзерваторски атеље...Ја им покажем оно шта је урађено, како је то изгледало пре, а како изгледа после радова...“
Конзерватор примјењује једноставне етичке елементе, као што су: начело минималне интервенције,кориштење метода и материјала усмерених ка реверзибилности како би смањили могућност проблема код будућег третмана, као и темељно документирање свих предузетих поступака. Конзерватор мора узети у обзир и мишљење трећег лица и сходно томе своју професионалну експертизу ускладити с њим. Све ово довело је до идеје да се у Музеју у Сирогојну организује Оснивачка колонија конзерватора-рестауратора и музејских радника Србије.
„Не постоји начин где људи могу у директном контакту да сазнају нешто ново, да размене искуства. Због тога смо одлучили да оснујемо ову колонију где се нисмо ограничили само на конзерваторе-рестаураторе, из простог разлога што и сви остали у Музеју би требало, у оквиру своје бранше, да буду упућени у то шта конзерватори-рестауратори знају, а поготову кустоси – да знају шта могу да добију и да траже од конзерватора“.
На Колонији ће ове године бити предавачи: академик Српске академије и иновационих наука, проф. др Срећко Стефановић и директор фирме „Хемија еко“, Борис Стефановић. Они ће говорити о потпуно новим материјалима у конзервационом поступку који су у Србији мање познати. Еколошки су, на бази силикона, и гарантују дуготрајнију конзервацију. Присутни на овој колонији ће бити у могућности да у музејској конзерваторско-рестаураторској радионици испробају рад са овим материјалима.
Мирјана Ранковић Луковић, www.zlatiborpress.rs