64.Међународни београдски сајам књига под слоганом "Писмо = Глава",отворен је јуче на Београдском сајму, где ће се посетиоцима до 27. октобра представити око 500 излагача од којих је 60 из иностранства.
Књижевник Милован Витезовић на отварању рекао је да је сајам књига врхунац прославе осам векова Српске православне цркве, српске књижевности и српске државности, и најавио да ће Србија затражити враћање 5.000 српских средњовековних рукописа, колико се процењује да их је сада у свету.
"У свету се налази бар 5.000 српских средњовековних рукописа", рекао је Витезовић и додао да је каталог са 1.000 истражених рукописа изложен на штанду "Чигоја штампе". Витезовић је истакао да је реч о десетогодишњем пројекту и да је план да уколико рукописи не буду могли да се врате у оригиналу, да се траже њихове дигиталне копије.
"Писци Србије са научним и културним институцијама, уз помоћ Министарства културе и Министарства спољних послова затражиће повратак рукописа. Али, имајући у виду египатско и грчко искуство када је реч о враћању светски значајних артефакта у матичну културу, ми ћемо тражити дигиталне копије са циљем да се истраже", казао је Витезовић.
Извор: Н1
Он је поновио да је план да се то уради од 2020. до 2030. године и да ће на једном од наредних сајмова књига у Београду бити приређена изложба рукописних књига.
У име Египта, земље почасног госта сајма књига, присутне је поздравио председник Генералне египатске организације за књиге, предавач књижевне критике, директор Међународног сајма књига у Каиру и гостујући професор на Универзитету Нинџиа у Кини Хаитам Ал Хај Али. Он је оценио да је књига путоказ за почетак сарадње за две земље у области културе, а да је књижевна размена ослонац за изградњу трајне комуникације између два народа.
Како је Хаитам Ал Хај Али истакао, књиге су оно што спаја људе и ових дана Међународни сајам књига из Каира на неки начин упознаје културно наслеђе Србије на београдском сајму књига.