Синоћ је у Културном центру Златибор отворена изложба „Никола Тесла у свом и нашем времену“ у организацији Галерије Културног центра, Музеја „Никола Тесла“ и ТО Златибор. О овој поставци говорили су директорка Музеја, Ивона Јевтић и кустос Владимир Перић.
У наредне две недеље у галерији КЦ Златибор посетиоци могу уживати у , на много начина, посебној изложби посвећеној једном од највећих умова света, научнику Николи Тесли. Ова изложба однедавно гостује у градовима Србије, а у свету је, у нешто већем и захтевнијем обиму, виђена у Буенос Аиресу, Кипру, Шангају, Трсту, Барселони, Сарагоси... Ускоро ће пут Севиље, Мадрида, Дохе, Љубљане... Интересовање за изложбу и овог мистичног српског научника је све већа.
"Ми заиста бирамо еминентне установе и музеје као сараднике који су са нашим музејом у сарадњи на свим нивоима, јер је заиста комплексно организовати једну овакву изложбу. Изложбе које иду по Србији су мањег обима, али су и те како поучне и имамо доста радних модела, као што сте могли да видте. Имамо у Музеју и онај Теслин трансформатор који свира, па смо нпр. у Јапану имали пригодно извођење једне њихове песме, затим Жикино коло... Недавно смо на Војној академији имали извођење тог свирајућег трафоа "Тамо далеко", прича нам Ивона Јевтић, директорка Музеја „Никола Тесла“.
Припремити и пренети једну овакву изложбу није ни мало лако. Ако путује са континента на континент, организација је изузетно захтевна јер експонати који се носе теже од три до пет тона. У планирању учествују архитекте који се упознају са изложбеним простором, са тим који модели могу бити приказани, а потребно је имати и обезбеђење које брине о експонатима како у транспорту тако и у изложбеном простору. Напоран посао је монтажа и демонтажа свих тих елемената на којој ради пуно сарадника Музеја, електроинжињери, графички дизајнери који осмишљавају велике панеле и слично.
Уз едукативан и занимљив филм, хронологију Теслиног живота и рада, у обилазак експоната синоћ је посетиоце повео кустос Музеја, Владимир Перић.
"Посета музеју "Никола Тесла" је скоро највећа у целом региону. Од тог боја, 80 процената припада страним туристима. Оно што се показује као најатрактивнији експонат је свакако Теслин трансформатор. Ви овде имате прилику да видите малу верзију трансформатора са излазним напоном од 120 000 воли, а у Музеју имамо и већу верзију од 500 000 волти."
Музеј Никола Тесла је јединствена институција код нас и у свету. Поседује највећу збирку докумената о животу и раду овог светског научника и тиме доприноси ширем и јаснијем увиду о великом доприносу науци и друштву који је Никола Тесла својим плодоносним радом, подарио целом човечанству. До обиласка музеја у Београду, посетите изложбу у Културном центру Златибор која ће задовољити вашу радозналост и заголицати жељу да сазнате још више.
Мирјана Ранковић Луковић