Јесења сетва пшенице обављена је у октобру на око 600.000 хектара, што је приближно 60 одсто површина, преостали део сејан је ових дана, а на неким њивама сетва се и данас обавља, изјавио је за Бизнис.рс агроекономски аналитичар Милан Простран. Он је оценио да је додатни мотив за произвођаче овогодишња цена, која је, упркос пандемији, већа него прошле године.
"Ове јесени цена је била повољнија него претходних година у време сетве, па је стимулисала многе пољопривреднике да уђу у посао. Цена је достигла ниво од 21,22 динара по килограму, што је нешто више него прошле године, када је цена пшенице у овом периоду била између 17 и 18 динара. То је покренуло интерес произвођача, па се они који располажу пшеницом од овогодишње жетве, уздржавају од продаје очекујући да ће крајем децембра или половином јануара цена бити још боља“, наводи Простран.
Он истиче да се, и поред кишне јесени и отежане припреме земљишта, уколико буде добра зима и пролеће, може очекивати јака, можда чак и рекордна производња.
"За нас је најважније да смо ми ове јесени засејали довољно пшенице да можемо следеће године да задовољимо сопствене потребе и да барем милион и по тона извеземо", оценио Простран.
Он истиче да је пандемија покренула цене не само пшенице, него и осталих пољопривредних сировина и оне су сада у нешто бољем ценовном положају него што је то било неколико претходних година.
"Знам да се томе не радују прерађивачи, односно потрошачи, јер ће то за собом повући и мањи раст цене финалних производа, а ту мислим на брашно, хлеб, уље и шећер. Ипак, то неће бити никакво велико повећање цена“, закључује Милан Простран.
Извор: РТВ