Зимски период је важан за живот биљака које се узгајају у пољопривреди како због неопходне количине падавина, тако и због стања мировања када се воћне културе могу припремити за пролеће.
Са друге стране, уколико би се високе температуре задржале током дужег периода, воћне врсте би "кренуле" раније што би могло довести до измрзавања или других поремећаја.
"Свака воћна врста, па и биљна, има свој период зимског мировања који траје код воћака од 15 до 60 дана. То је период када сокови у биљкама нису у покрету, ускладиштени су и сва резервна храна је у различитим органима биљним. Те ниске температуре погодно утичу на такозвану јаловизацију, процес трансформације органске материје у биљкама и стварање услова за плодоношење за наредну годину.
рекао је за ТВ5 Андрија Радуловић из Пољопривредне саветодавне стручне службе Ужице. Снег и киша повољно утичу на акумулацију влаге за наредну годину. У овом периоду сумирају се резултати из претходне године, планира се будућа производња, обезбеђуу се семенски и садни материјали као и ђубриво.
"Значајан задатак и агротехничка мера која се може радити, а то је резидба воћа. То се односи на резидбу дрвенастих воћних врста, и то јабучастих, која се може изводити од времена опадања листа до кретања вегетације. Управо овакав период је повољан за ту врсту активности и то треба искористити. Ове воћне врсте као што је шљива, бресква, коштичаве воћне врсте треба резати крајем фебруара када ниске температуре буду на измаку,"
закључује Радуловић из Пољопривредне стручне служне Ужице наставља да помаже и едукује пољопривреднике, а трећу годину организује школу резидбе на територији Златиборског округа.
(Извор: ТВ5 Ужице)