Возачи који не очисте снег са прозора, крова, таблица или светала ризикују да плате казну од 5.000 динара, а уколико снег током вожње клизне са кола возила и дође до незгоде која узрокује штету, казна ће износити између 6.000 и 18.000 динара. Добар разлог да вас не мрзи да и кров очистите иако то већина возача највише мрзи да ради.
Снег или лед неуклоњени са крова аутомобила, при кочењу могу клизнути на шофершајбну, или пасти на неко од околних возила. То је изузетно опасно, а најчешће се догађа да снег падне са крова аутобуса или камиона, на неки од аутомобила који се креће иза или са стране.
- Због паничне реакције возача коме се сручи снег на аутомобил, често долази до излетања с пута, а у најбољем случају све се заврши на пуцању шофершајбне - рекао је Дамир Окановић, из Комитета за безбедност саобраћаја.
Он је потврдио да се снег на крову сматра техничком неисправношћу, имајући у виду да може изазвати саобраћајну незгоду. Стога се неодговорни возачи санкционишу казном од 5.000 динара, а исто важи и за неочишћена стакла.
Окановић је напоменуо и да по Закону о осигурању у саобраћају, осигуравајућа кућа, након што исплати штету оштећеној страни, има право да потражи надокнаду пуног износа од оног чије је возило због техничке неисправности изроковало незгоду. Такви трошкови могу бити и милионски, поготово у случају смрти неког учесника саобраћајне незгоде.
Такође, зарад безбедности учесника у саобраћају, Окановић је апеловао на грађане да снег који очисте испред својих кућа не бацају на коловоз, јер се он увече, при нижим температурама и мањем протоку саобраћаја претвара у још клизавију подлогу.
Извор: Блиц