Подручје Златибора насељава 1.044 врста биљака, 98 врста дневних лептира, 18 врста водоземаца и гмизаваца, 154 врстe птица и 38 врста сисара. 226 врста биљака имају национални и међународни значај, од којих су 34 у категорији строго заштићених, а 112 у категорији заштићених врста. Међу заштићеним биљкама налазе се и орхидеје, а мониторинг о овој биљној врсти је радио Биолошки факултет из Београда у сарадњи са Предузећем „Србија шуме“.
Вероватно сте, у својим шетњама по златиборском крају, понекад узбрали, а да и не знате, по неку орхидеју. Ова биљка је раширена на свим континентима изузев Антарктика и броји више од 22.000 врста. На Златибору је пронађено 26, и то испод венца Чиготе, у Муртеници, Гостиљу, околини Рибничког језера. Већина ових орхидеја нема у народу позната имена, али летински називи казују да су и те како познате и признате у свету флоре, као што је на пример epipactis purpurata.
„У протекле две године на подручју Парка природе Златибор, у оквиру Мониторинга зељастих врста, картирано је 26 врста дивљих орхидеја. Од свих које су пронађене на овом подручју постоји једна која је специфична за читаво подручје Западног Балкана, а то је epipactis purpurata,“ потврђује Ана Зечевић из Парка природе Златибор.
На овом подручју нису само поједине орхидеје откровење за истинске заљубљенике у свет флоре. На подручју Парка природе Златибор пронађена је једна нова биљна врста.
„Недавно је овде откривена и једна нова врста која спада у фамилију различака и зове се Centaurea zlatiborenzis и откривена је од стране професора Бојана Златковића са Биолошког факултета из Ниша. А у околини манастира Дубрава пронађена је врста ковиља за коју стручњаци који су радили то истраживање сматрају да припада врсти длакавог ковиља и уколико се испостави да је то заиста та врста, то би био други налаз на подручју читавог Балканског полуострва. Најближи локалитет на којем оно расте је Трансилванија у Румунији.“
За ову годину планиран је и мониторинг других заштићених зељастих врста као што су линцура, змијоглавка и малијев тичинац.
„Што се тиче линцуре“, објашњава Ана, „она расте у популацији од 20 јединки, међутим, на локалитету Џамија у оквиру Парка природе регистровали смо популације од отприлике 90 јединки што је за природно станиште посебно добар податак.“
Посебно за истраживаче, овај парк природе је прави рај који насељава 1.044 врста биљака, 98 врста дневних лептира, 18 врста водоземаца и гмизаваца, 154 врстe птица и 38 врста сисара. И не чуди онда, како каже Ана Зечевић, што сви они радо долазе, а тешко се од овог блага растају.
„То је оно што оправдава зашто и јесте Златибор, и цело ово подручје од 42 хиљаде хектара, препознато од стране Завода за заштиту природе као нешто што треба да буде трајно заштићено“, наглашава Ана Зечевић.
Мирјана Ранковић Луковић