„Парк природе Златибор“ - резиме рада у 2022. години (видео)

пп

Најважнији послови запослених у Радној једииници „Парк природе Златибор“ тичу се заштите простора, односно свих вредности због којих су предели Златибора проглашени за заштићене, почевши од шума, ливада и пашњака, преко биљног и животињског света, вода као насушне људске потребе и другог. Све је то сабрано на 42 ооо хектара којим управљају запослени у „Парку природе Златибор“.

Да би се свакодневно прелазио простор заштићеног подручја Златибора, запослени у „Парку природе Златибор“, имају на располагању квалитетна теренска возила. Током протеклих, па и ове године, обележили су преко 400 км унутрашњих и спољашњих граница које раздвајају режиме заштите. Захваљујући сопственој радној јединици за обраду дрвета, Парк природе је већину локалитета опремио инфо таблама и мобилијаром.

"До сада је око 200 реквизите постављено , међу њима око 60 надстрешница са клупама и столовима за одмор, или само клупама. Такође смо у овој години урадили четири планинарске стазе од 20 колико их има , у дужини од 300 км, а такође имамо и едукативне стазе. На свим тим локалитетима који су атрактивни и приступачни, било планинарима или шетачима, заљубљеницима у планину, било ловцима, риболовцима, постављамо мобилијар", прича   Бошко Шопаловић, управник РЈ „ Парк природе Златибор“.

Поред опремања планинарских стаза у Семегњеву, Водицама, Чиготи и Гостиљу, настављени су и грађевински радови на адаптацији бивше лугарнице у Муртеници. 

"Већ смо у трећој години адаптације овог објекта који је велики и који ће бити мултифункционалан. Радимо и на другим објектима, бившим лугарницама, а урадили смо идејна решења за три од којих је посебно интересантан онај на Чавловцу . Учинићемо све да га следеће године приведемо правој намени. Припремамо документацију за израду визиторског центра на Торнику; следеће године биће изабран извођач радова, а средства су већ опредељена за ту намену."

На подручју Парка природе свеке године се одржавају бројне манифестације попут бициклијаде, џипијаде, вашара и слично. Због тога једна од битнијих активности овог предузећа јесте и хигијена простора где им велику подршку пружа КЈП „Златибор“.

"Дешава се да са својом механизацијом и уз помоћ КЈП "Златибор" почистимо дивље депоније, али и поред знакова упозорења и обавештења где се смеће може одлагати, и поред присутних контејнера, поново се људи оглуше и наново направе депонију на истом месту. То се најчешће дешава у Доброселици и Гостиљу. Да би квалитетније сачували простор и све те вредности, ми смо на великом броју локација инсталирали камере да би могли пратити ситуацију. Посебо су себе определила таква места на којима се праве дивље депоније."

Постављане су и камере на свим местима за која су чуварске службе сматрале да су угрожена или бесправном сечом шума, или угрожавање флоре и фауне Парка. Ове камере омогућавају да се починиоци идентификују и санкционишу. Ове године су, истиче Бошко Шопаловић, чувари „Парка природе Златибор“ били поштеђени од шумских пожара. Оно што је од великог значаја тиче се  Уговора који је направљен са Горском стражом из Доброселице о спровођењу пилот-пројекта на раном откривању пожара. 

 

Мирјана Ранковић Луковић