ПД "Златибор" Чајетина: Селидба пчела (видео)

За пчеларе Златиборског округа почела је сезона селидбе кошница у крајеве где је багрем почео да меди, тако да се и број кошница на имањима где се они држе, смањио. Владан Шкодрић, председник Пчеларског друштва "Златибор" Чајетина,и сам је део својих кошница преселио ка Лозници где је багрем уцветао .  Са њим смо разговарали о селидби, као и о томе како су се сналазили пчелари  чајетинског удружења у време ванредног стања, да ли су имали штете у пчелињацима и какве се активности тренутно спроводе.

https://www.youtube.com/watch?v=mRaXvVS0dHE

Пчеле су најбољи показатељ безбедне животне средине за човека, кажу стручњаци,  јер могу да живе само у здравом и чистом окружењу. Према статистичким подацима, у Србији око 20.000 пчелара узгаја 1,3 милиона пчела које годишње могу произвести и 12.000 тона меда. Али, пчеле су осетљива друштва о којима се правилно мора старати, а у време ванредног стања  које је захтевало прописана понашања то није  увек било могуће.

"Могу вам рећи врло тешко је било у почетку јер и сами знамо да је старијима од 65 година било забрањено кретање. Међутим, након неког времена Савез пчеларских организације Србије се изборио да добијемо идентификационе картице за све чланове како бисмо могли да се крећемо ујутру од 5-20 часова увече, и захваљујући томе ситуација се мало побољшала. Ипак штете има и морамо је сносити ми", рекао је Владан Шкодрић, председник ПУ "Златибор" Чајетина.

Штете су настајале због угинућа пчела које у прелазном периоду нису имале довољно хране, а пчелари, због забране кретања, нису били у могућности да се за то постарају. Ипак, таквих је случајева мало. Тренутно су пчелари из нашег краја заузети селењем пчела у крајеве где је  багрем почео да меди.

"Већина пчелара наших удружења иде у пределе око Крагујевца и Краљева, један број одлази низ Дрину, ка Љубовији а мањи дао на Космај" додаје Шкодрић.

 Упркос великом значају које пчеле  имају, неретко се дешавају помори ових инсеката изазвани људским немаром којим, осим што утичу на целокупан екосистем, изазивају и велику материјалну штету власницима кошница. У чајетинској општини пољопривредници прилично воде рачуна о томе  како  и када  прскају своје воћњаке хемијским препаратима који су штетни за пчеле, али се у последњих неколико година јавио други проблем.

"И ове године, на жалост, двојици наших пчелара са Рудина, украдене су четири кошнице. То се дешава последњих седам-осам година и то увек на том потезу. Овим путем бих замолио младе пчеларе да се не држе старих неписаних правила да морају да украду једну кошницу да би био пчелар. Ако то стварно раде почетници нека се обрате у удружење и добиће рој на поклон", додаје председник пчеларског друштва "Златибор".

Чајетинско удружење пчелара које броји око 100 чланова, функционише добро захваљујући субвенцијама које добија како од Републике, тако и од локалне самоуправе која им у много чему излази у сусрет. Недавно је Удружење захваљујући Спортском центру Чајетина добило и своје просторије што ће олакшати даљи рад .

Мирјана Ранковић Луковић