Пети сазив Међународне колоније у музеју "Старо село" Сирогојно (видео)

Колонија конзерватора, рестауратора и музејских радника конституисана је 2016. године у музеју на отвореном „Старо село“ Сирогојно  уз подршку Министарства културе и информисања Републике Србије. У међувремену колонија је постала и међународна доласком колега из земаља из окружења.

https://www.youtube.com/watch?v=mGhxjWcRmf4

У музеју на отвореном „Старо село“ у Сирогојну одржава се пети сазив Међународне колоније конзерватора, рестауратора и музејских радника. Оно што је карактеристично за ову колонију јесте акценат стављен на искуства, што значи да се не праве разлике између колега и скупу могу присуствовати сви који се на било који начин баве културним наслеђем.

У културном наслеђу укључени су научни радници и практично колонија се бави једним савременим приступом конзерватора и рестауратора културних добара како покретних тако и непокретних. Једни другима преносимо разна искуства, различиту праксу. На колонији се могу сазнати подаци чак и о томе где можете набавити и неки материјал који вам треба и зашто је  тај материјал бољи од неког другог. Колонија окупља разне учеснике у заштити културног наслеђа који овде имају могућност да покажу, јер колонија организује различите радионице на којима је могуће  информисати  се, едуковати и на крају и образовати“, рекао је Александар Тодорић, кустос музеја „Старо село“ Сирогојно.

Због тренутне ситуације са ковидом конзерватори и рестауратори из Бугарске нису могли присуствовати радионицама па су послали филм о свом музеју у Етру као и презентацију о радионицама које се односе на старе занате, на материјалну и на нематеријалну културну баштину а спроводе се код њих. Презентација је врло сажета уз доста примера, од воденичарских па до ткачких.

 „На претходним колонијама урађено је јако пуно, упознали смо се са различитим музејима, различитим збиркама тих музеја, јер сматрамо да је изузетно неопходно да кустос зна шта ради конзерватор и обрнуто, да конзерватор и кустос знају шта ради научни радник приликом испитивања, која испитивања ради конзерватор, то су све неке ствари које не само да омогућавају лакшу сaрадњу већ и зближавају колеге а када су такви односи успостављени на доброј основи онда је све много лакше радити него иначе. Тема данашње радионице била је политура, односно нешто што је опште заборављено али још увек се ради, још увек постоји и на данашњој радионици ће се сви учесници бавити политуром, урадити лак и заштиту и вратити сјај старим предметима“, каже Тодоровић. 

Колонија се бави едукативним и образовним радом образујући и едукујући будуће конзерваторе и рестаураторе међу којима су и студенти са Факултета примењених уметности из Београда и Сарајева - одсек за конзервацију, ученици Средње школе из Чачка као и  Уметничке школе из Ужица. Према речима кустоса Александра Тодоровића доста се труда улаже како би се на све могуће начине стечено знање и искуство пренело младим колегама.

Данка Миловановић