Од титуле Мајстор трубе, Ивана Јовановића, из Трубачког оркестра Иван Јовановић из Ужица, дели још само једна награда за коју се нада да ће је заслужити на предстојећем такмичењу у Гучи.
О овогодишњем сабору трубача на Златибору, где је Иванов оркестар одсвирао нумере "Милицу Стојан волео" и "Радово коло" и освојио три награде: за најбољи оркестар, најизворније музицирање и награду Жирија публике и новинара за најбољег трубача, Јовановић каже:
“Ова година је била посебне за нас јер смо добио три награде највредније на Сабору. Пресрећан сам!Још сам под утиском... Не знам ни како сам свирао.. .Просто, дрхтим".
Овај млади човек се такмичи преко 15 година и за свој труд и умеће последњих година убира награде. За одлазак у Гучу каже да ће наставити да вежбају до самог одласка и очекује добар резултат. О појави да се последњих неколико година за златиборски сабор пријављује мање оркестара, мисли да је у питању можда нестрпљење да се брзо дође до награда.
"Никад се не зна када може да се добије награда. Ја се такмичим 15 година и свачије време некад дође ако се труди и ради на томе. Не може преко ноћи ништа велико да се оствари. Време, рад и вежба - то је кључ успеха."
Меморијална награда “Мићо Петровић” за најбољег трубача ове године је припала Марку Глигоријевићу чиме је потврдио прошлогодишњи успех и титулу. Награда за најбоље одсвирану песму је припала орекстру Игора Митрића из Сирогојна за песму "Калуђеру мој", док је награда за најбоље коло припала "Београдском трубачком оркестру" за нумеру "Матушићево коло". Што се тиче појединачних награда, за најбољег бубњара је проглашен Марко Крстић (Београдски трубачки оркестар), за најбољег басисту Вујадин Лазаревић (Оркестар Игора Митрића), за најбољег тенористу Горан Поповић (оркестар Марка Глигоријевића).
За Драгачевски сабор трубача су се овом приликом пласирали оркестри Ивана Јовановића, Марка Глигоријевића, "Београдски трубачки оркестар" и оркестар Игора Митрића.
Председник стручног жирија,Драгослав Станислављевић, иначе 1. труба "Биг бенда" РТС-а , по завршетку такмичења је за медије изјавио да је предтакмичење било успешно, да организатори заслужују све похвале и да жири сваке године има све тежи задатак јер оркстри све боље свирају, а да, на жалост, нема довољно награда да би се сви наградили.
“Није било много недоумица, јер категорије су врло јасне и све се искристалише током слушање ко је виђен за награду", истакао је Станисављевић.
Директор СЦ Чајетина Никола Смиљанић је истакао да је био прави потез враћање на старо место саборовања, на Краљев трг и да је то јединствена прилика да велики број људи види и чује трубачке окрестре, што је и за њих саме одлична реклама.
"Ови оркестри који су се такмичили овде су изузетно квалитетни, да су међу најбољим у Србији, што мислим да ће Гуча и показати."
О организацији Сабора су и учесници, и жири имали само речи хвале, а и реакције публике говориле су у прилог томе. Ипак,остала је мала горка кап због тога што се приметно последњих неколико година за златиборски сабор пријављује мање оркестара.
"Онога тренутка када се у Гучи оствари то мајсторско право, оркестри се повлаче а стицајем околности морају и да се економски позиционирају и , народски речено, да наплате сво то знање и квалитет . А мења се и време, дувачки инструменти стагнирају свуда. И у свим градовима у музичким школама има све мање дувачких инструмената, што се рефлектује и на наш етнос и на наше оркестре који свирају традиционалну музику," рекао је Станисављевић.
И овогодишњи Сабор организовао је Спортски центар Чајетина под покровитељством Општине Чајетина, уз подршку Туристичке организације Златибор и многобројних спонзора.
https://www.youtube.com/watch?v=EWA7jwNVrzE&feature=youtu.be
Mирјана Ранковић Луковић