Удружења „Златиборски круг“ из Чајетине и „Снага пријатеља“ Емити из Београда, организовали су скуп за жене из Сирогојна и околних села поводом Међународног дана жена. Овом приликом акценат је стављен на положај жена на селу, дискриминацију и насиље над старијим женама у сеоским срединама као и на то какав је био приступ услугама које су важне за жене са села у време пандемије.
Поводом обележавања Међународног дана жена, удружења „Златиборски круг“ из Чајетине и „Снага пријатеља“ Емити из Београда су, као подршку женама на селу, организовали скуп у Сирогојну. Теме о којима се разговарало овом приликом биле су: превенција насиља код старијих жена, значај тражења заштите и положај жена у селу данас.
„Савет за родну равноправност као и сваке године и ову годину организовао је прославу 8. марта, а поводом тога ове године га прослављавамо у Сирогојну као би женама на селу дали подршку. У наредном периоду обилазићемо и друга села и окупљати жене из тих села, мада и данас су ту жене из Криве Реке, Рожанства“, рекла је Бранкица Рајовић, представница Савета за родну равноправност.
„Ми смо током протеклих девет месеци колико већ траје пројекат, реализовали бројне радионице и активности. Управо ове радионице имају за циљ, да идемо корак напред како и шта решавати, коме се жене могу даље обратити и како да решимо постојећу ситуацију везано за насиље“, каже Зорица Милосављевић из „Златиборског круга“.
Жене које живе у сеоским срединама не познају довољно своја права, не учествују равноправно на позицијам власти и у доношењу одлука на свим нивоима, немају адекватан приступ здравству, образовању, социјалним и другим услугама, финансијским средствима и због тога се суочавају са бројним препрекама и дискриминацијама. Жене су имале прилику на ову тему да разговарају са Јеленом Стојановић, заменицом Заштитника грађана из Београда, и Надеждом Сатарић из Удружења Емити, како би се упознале са својим правима и побољшале свој положај.
„Овде смо дошли да причамо о насиљу,о дискриминацији, уопште условима у којима живе старији нарочито у сеоским срединама. За нас је важно да видимо и да нам кажу да ли има насиља, да ли има дискриминације и да ли је они препознају, шта је то што би локалне самоуправе могле да пруже као услугу како би њихов живот био лакши. Често су старији људи маргинализовани, а да сами тога нису свесни.Често се физички рад на имању жена подразумева да не добијају накнаду,што у каснијем добу живота доводи до неких последица, у смислу да нису имали пензијско и здравствено осигурање, да не остварују право на пензију осим ако не остварују право на породичну пензију, да им је отежано остваривање заштите здравствених услуга, помоћ у кући када остану саме, као и бројне друге услуге. Данас разговарамо да видимо на који начин можемо да помогнемо , да ли да иницирамо измену прописа, да ли да иницирамо измену прописа активности пре свега на локалном нивоу, како би се тај положај унапредио“, објашњава Јелена Стојановић, заменица Заштитника грађана из Београда.
„Они имају на располагању Центар за социјални рад у Чајетини, имају на располагању полицију, свог изабраног лекара у Чајетини којима могу да се обрате,јер они већ знају који су системи мере заштите. Често жене не знају коме треба да се јаве, често немају ни поверења посебно када је насиље у питању, и страх их је да пријаве јер најчешће насиље над њима чине они који су њима веома блиски“, каже Надежда Сатарић из Удружења „Снага пријатељства“- Amity из Београда.
Овај догађај организован је у оквиру пројекта „Унапређење безбедности жена у Србији“, који спорводи Агенција Уједињених нација за родну равноправност и оснаживање жена, у сарадњи са Министарством унутрашњих послова, и уз подршку Норвешке амбасаде у Београду. Након завршеног састанка уприличен је ручак у Старом селу Сирогојно поводом прославе 8.марта.
Сања Глишовић