Лето као годишње доба због високих температуре повлачи за собом оправдани ризик за безбедност хране животињског порекла, тако да је ветеринарска инспекција на целој територији Републике Србије, појачала надзор и контролу објеката који су одобрени за складиштење, производњу и промет хране, а нарочита пажња се усмерава на објекте брзе хране, ресторане, трговинске ланце и продајна места у којима постоје одељења за продају меса и млека, јавне градске пијаце односно хале за продају млечних производа и производа од меса, јаја, рибе.
Свега неколико сати на високим температурама довољно је да се из једне бактерије у храни развије њих два милиона. У веома кварљиве врсте хране спадају млевено месо и производи од њега, производи од јаја, нарочито мајонеза и млечни производи,.
Дешава се да инспектори затекну у промету храну која се не чува у адекватним условима већ је изложена дејству повишених температура и атмосферским утицајима. У периоду са високим температурама храна се мора чувати на ниским температурама у такозваном `хладном ланцу`.
Инспектори предузимају мере у свим ситуацијама када се констатују неправилности било да се ради о пропустима у одржавању хигијене, неправилној манипулацији храном или неадекватном чувању.
Зависно од утврђених неправилности налаже се отклањање недостатака, забрањује се обављање делатности и стављање у промет неисправне хране, повлачење и уништавање на лицу места затечене неисправне хране,док се против починилаца прекршаја предузимају управне радње.
Највећа одступања и неправилности уоче се у поступцима са храном у објектима намењеним за складиштење хране животињског порекла и на тржницама великих градова.
ПРЕПОРУКА ПОТРОШАЧИМА:
Лако кварљиве производе животињског порекла требало би куповати само у објектима и продајним местима где се они чувају у расхладним уређајима, а обавезно треба проверити датум производње и рок употребе. Сумњу у исправност хране животињског порекла сваки грађанин може поставити већ на основу промене боје, мириса и где је могуће укуса.
У кућним условима треба одвајати сирове намирнице од куване хране јер се микроорганизми лако преносе. Храну би требало чувати у расхладним уређајима, обавезно добро термички обрадити пре конзумације, а у летњем периоду не препоручује се држање куване хране дуже од пет дана у фрижидеру.
Извор: Министарство пољопривреде