Пољопривреда у сусрету теорије и праксе

На првој стручној конференцији Агро дан у организацији Екоаграра окупило се око 100 пољопривредника у Дому културе у Чајетини прошлог петка. Поред представљања програм подстицајних мера Екоаграра за 2018. годину који ће се покренути од маја, одржана су и стручна предавања, као и дискусија о ИПАРД програму из претприступних фондова Европске уније и Националном програму субвенција са Слободаном Живановићем из Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде.

Иако је дан био пригодан за радове на имањима, доста људи је на занимљивим панел дискусијама имало прилику за сусрет теорије, кроз мишљења стручњака, са праксом и стварним проблемима, из рада пољопривредника. На првом предавању др Александар Лепосавић из Института за воћарство Чачак нагласио је да се у малинарству треба држати традиционално успешне сорте „виламет“, али и „микер“, као и да је Србија и даље у светском врху по годишњој производњи, и поред свих проблема. Учесници су били заинтересовани и за нове сорте шљива које развија чачански институт, који је и раније сарађивао са пољопривредницима из Чајетине.

Тезу да је за успешну биљну производњу неопходан квалитетан садни материјал, поред претходне анализе земљишта, поновио је Зоран Радовановић из расадника Флорива, представљајући своју фирму из Ивањице. Представник Саветодавне стручне службе Ужице Миленко Гавриловић саветовао је воћаре да пажљиво бирају препарате за заштиту и разликују добре од лоших. У служби из Ужица која има 28 метеоролошких станица у овој области за очитавање прилика, могуће је пријавити се за добијање СМС обавештења о саветима за прскање и сличним потезима.

На предавању о квалитету исхране и хигијене стоке учествовали су професор Александар Симић са Пољопривредног факултета у Земуну, директор Института за крмно биље из Крушевца Зоран Лугић, др Дубравко Гудурић из ветеринарске станице Дими Вет из Мачката као и др Душан Кнежевић из ВС Чајетина. Неки од узгајивача животиња изнели су своје проблеме са репродуктивним здрављем крава, за које наука покушава да нађе решења. Стручњаци су нагласили да је у златиборском крају потребно повећати квалитет траве и сена, удео протеина и других материја, такође и одржавати хигијену, нарочито током муже.

Најмање посећена била су представљања осигуравајућих кућа и банака. Заинтересовани пољопривредници који су саслушали понуде распитали су се о условима кредитирања, а нарочито занимљиво је било на предавању о осигурању јер је учеснике занимало зашто се приликом осигуравања догађају додатни трошкови приликом наплате, док су осигуравајућа друштва нагласила да у Србији није изражена свест о овом проблему јер већина произвођача размишља под геслом „неће се то мени десити“.

Поред конференцијског дела, организована је и презентација производа који могу бити корисни пољопривредницима попут мањих трактора.

Сви власници пољопривредних домаћинстава који су уписали учешће на првом Агро дану имаће додатних пет процената при добијању подстицајних средстава, као и за учешће на сајму пољопивреде у Кривој Реци и осталим едукативним скуповима које буде организовао Екоаргар.

https://www.youtube.com/watch?v=uhi0dxDQ6p8