ПОПИС СТАНОВНИШТВА СРБИЈЕ У ОКТОБРУ

Попис становништва планиран за октобар

Попис становништва у Србији ће се радити у складу са међународним препорукама и стандардима.

Попис становништва у Србији, који је због неповољне епидемијске ситуације изазване пандемијом корона вируса одложен, биће спроведен од 1. до 31. октобра ове године. Чак се разматрало да почне у априлу ове године, али како су већ били заказани изборили, одустало се од тога и термин је померен за почетак октобра. 

Пописивачи, њих око 15.000, кренуће први дан октобра на терен. Биће бројних новина током овог пописа у односу на попис из 2011. године, али су оне углавном организационе природе, нису методолошке. Пописивачи ће на терену бити са лаптоповима и у посебну апликацију која је урађена за те намене, уносити електронске упитнике.

Лјиљана Ђорђевић, начелник Одељења за попис становништва у Републичком завоааду за статистику појашњава да се попис ради у складу са међународним препорукама и стандардима, да све земље у свету имају обавезу да укључе одређена питања као што су пол, старост, место рођења, држављанство.

И у овом попису, као и 2011. године, биће постављано питање грађанима везано за инвалидитет, јер у држави не постоји регистар особа са инвалидитетом.

"Новина у односу на претходни попис биће питање које се односи на грађане Србије који су радили у иностранству. Током претходног пописа постављано је питање само када су се вратили у земљу, док ће овог пута пописивачи тражити податак када су отишли из земље, када су се вратили. Циљ је да се види у коју земљу најчешће одлазе грађани Србије, у ком периоду су били. Биће новине и за питање које се односи на број деце. У прошлом попису само смо жене питали колико су родиле деце, а сада имамо захтеве истраживача да видимо какав је мушки фертилитет, тако да ће то исто питање бити постављено и мушкарцима - колико имају биолошке деце", појашњава Ђорђевић.

Ђорђевић наглашава да су најважније измене везане за организацију самог пописа. Ово ће бити први попис који се спроводи без папирних упитника и они ће се користити само у изузетним ситуацијама.

"Пописивачи ће и сада ићи од врата, али са лаптоповима и у њих уносити податке. На тај начин смо обезбедили далеко бољу заштиту личних података, јер пописивач неће шетати са папирима где су лични подаци грађана. Осим тога, задржаваће се краће у домаћинствима", појаснила је она.

Електронско попуњавање анкета омогућиће и да подаци буду брже обрађени и да се резултати пре објаве. Лјиљана Ђорђевић појашњава да је код претходног пописа од завршетка анкетирања до објављивања података требало скоро годину дана, сада очекује да ће већ у априлу почети да се објављују коначни резултати.

"Према закону дужни смо до краја новембра, месец дана после теренске реализације пописа, објавимо прелиминарне, прве резултате. То је само укупан број пописаних лица, станова, домаћинстава по општинама. Имамо и социјалне категорије становништва - лица која су у затворима, особе које су у социјалним установама, психијатријским болницама, деца без родитеља, бескућнике, мигранти. Попис у тим установама организујемо са ресорним министарствима и надлежним организацијама (Комесаријат за избеглице). Сви подаци морају да се обједине, да се обраде. Планирали смо да од априла почнемо са објављивањем коначних резултата", наводи Ђорђевић.

Мање пописивача, бржи резултати
Подсећа да су на претходном попису коначни резултати објављени годину дана након пописа. Разлог за то је што је попис рађен ручно, подаци су се сливали у Центар за обраду података где су скенирани, кориговане грешке. Сада ће та фаза бити избегнута.

"Попис становништва изискује и додатна материјална средства. Део новца за спровођење пописа обезбедила је ЕУ, а већи део је из државног буџета. Због електронског пописивања ове године учествоваће мање пописивача. Сада је далеко мање пописивача, прошли пут је било око 46.000 пописивача и они су радили 15 дана, чак смо у неким градовима морали да продужимо попис. Овога пута идемо са мањим бројем пописивача, али ће радити месец дана, јер требало би нам пуно лаптопова. Продужили смо трајање пописа, смањили број пописивача, смањили дужину њиховог задржавања у домаћинству", појаснила је Ђорђевић.

Јавни позив за пописиваче
У попису становништва ове године радиће 15.000 пописивача, али и око 2.500 до 2.600 инструктора. Јавни позив за инструкторе биће објављен 20. јуна, а позив за пописиваче ће бити објављен месец дана касније, око 20. јула. Сви ће морати да прођу обуку, а затим ће се обавити селекција кандидата.

"Биће потребно знање рада на рачунару, основно знање. Обука ће трајати пет дана и за инструкторе и за пописиваче, а након тога ће бити селектован потребан број. На обуци ћемо имати око 18.000 кандидата, док ће на крају бити ангажовано 15.000 људи. Пописивачи и инструктори морају имати завршену средњу школу и биће ангажовани на месец дана", наводи Ђорђевић.

У Заводу кажу да ће се трудити да пописивачи за тај педиод добију надокнаду која ће бити на нивооу просечне зараде у Србији. Инсруктори ће радиути дуже, јер они треба да држе обуку пописивачима, око месец и по дана и сходно томе ће имати већу зараду.

Попис одложен
Попис становништва требало је да се ради прошле године, али је све одложено због епидемије вируса корона. Разматрано је да нов термин буде април ове године, али већ тада су били заказани избори те је било неизводљиво да се ради паралелно.

"Не може у исто време да се спроводу избори и попис. Тако да смо као први термин, када су људи код куће, нашли октобар ове године. Не може попис да се спроводи током лета када су људи на одморима", закључила је Ђорђевић.

За децу млађу од 15 година одговоре дају њихови родитељи, усвојитељи или старатељи. Од докумената је потребно само знати ЈМБГ. Подаци су заштићени и загарантована је тајност података. Из Републичког завода за статистку кажу да је важно да се грађани одазову на попис, да нема разлога да подстанари страхују и да се деси да не отворе врата пописивачима. Подсећају да је њима важно где особа живи, а не где је пријављена. Сходно томе не треба да брину ни власници станова ни подстанари који живе у њима. Подаци пописа служе само и искључиво у статистичке сврхе.