Породица - пре свега (видео)

У порти храма Преображења Господњег на Златибору  синоћ је одржано последње у низу предавања. Овога пута гост је био др Владимир Димитријевић, православни публициста, са предавањем и разговором на тему књиге "Хришћанство и сексуална револуција". Добродошлицу му је пожелео, испред златиборског храма, свештеник Ненад Ивановић.

https://www.youtube.com/watch?v=2xW-GKlOZ7s

Од пописа 2001. до пописа 2011. године Србија је изгубила 400 000 људи, а данас је тај број много већи. Како каже др Владимир Димитријевић православни публициста, неки су напустили земљу, а неки отишли под њу. Како се демографска слика Србије толико изменила?

"Слом демографије не би био могућ да није разорен традиционални породични морал који је подразумевао рађање као израз љубави између мужа и жене и свега онога што једну породицу чини стабилном. Још пре 2. Светског рата један енглески научник бавио се истраживањем утицаја моногамне породице на развој цивилизације и показао да оне цивилизације које су имале снажно развијену породицу и култ породице , да су оне цивилизацијски највише напредовале. Данашњи слом демографије у Европи , Америци и многим другим областима света управо је последица чињенице да је разорен традиционални морал који се код нас, пре свега, заснивао на хришћанству , на ономе што је рекао апостол Павле: Жене,  поштујте мужеве као црква Христа и мужеви  волите своје жене као Христос цркву", рекао је у разговору за Златибор прес др Димитријевић.

Књига  "Хришћанство и сексуална револуција" бави се управо темом очувања породице као основног стуба друштва и потреби за неговањем исте. Цитирајући историчара Арнолда Тојнбија, Димитријевић је истакао: “Од двадесет и једне значајне цивилизације, деветнаест их је пало не због тога што су поражене споља, него због моралног пропадања изнутра“.

"Заиста, историјски је тако; римска цивилизација се срушила када је тај морал на крају римске империје довео до потпуног слома свих вредности, али 10 посто хришћана који је постојао у тој империји је, захваљујући свом породичном моралу, њу обновио, пре свега као Источну Византију  а затим је и у Европи  европски дух  обновљен . Слом моралних вредности смо имали и у доба  ренесансе, па је реакција била барок, када је култ породице поново постао битан , када је ренесансна идеја о потпуној сексуалној распуштености била напуштена, и тако даље."

Оваква предавања имају само један циљ, а то је, закључује Димитријевић, да људима објасне шта се и зашто дешава и да укажу на неке путеве којима би се то могло спречити. Од тога да ли ће слух и разум победити зависи даља историја цивилизације.

Мирјана Ранковић Луковић