Постигнут договор синдиката просветних радника са Владом Србије

u

Настава у основним и средњим школама у Србији од понедељка би требало да се врати у нормалу, на час од 45 минута, то је последица договора четири репрезентативна синдиката просветних радника са Владом Србије. И све то, како тврде, може да буде привремено. Такође, део синдикалног чланства незадовљан је постигнутим, па је једнодневна обустава рада најављена у београдским гимназијама, али и у школама широм Србије.

Ђаци се са зимског распуста враћају на часова од 45 минута, јер су четири репрезентативна синдиката ставила мораторијум на штрајк у ком су од септембра и настављају преговоре са Владом Србије о повећању плата.

Међутим, из Уније синдиката просветних радника објашњавају за Нова.рс да мораторијум може да се укине уколико Влада Србије не испуни договорено.

Три кључна датума
“Прво чекамо 5. фебруар, када треба да нам буде зарада увећана за 11 одсто. Паралелно ће теку и преговорима о посебном колективном уговору, којим ћемо обезбедити мере у случају да плата у просвети падне испод републичког просека”, прецизирају у Унији.

У питању су, како наводе, одредбе којима ће се просветарима обезбедити да могу два пута годишње да покрену преговоре о повећању зарада уколико оне падну испод републичког просека. Преговара се, како додају, и о одредбама које омогућавају укрупњавање норме за наставнике који раде у више школа.

Посебни колективни уговор требало би да буде потписан до 5. марта, када ће просветари, како објашњавању у УСПРС, процењивати да ли Влада поштује договорено. Затим је кључни датум 5. април, када би требало да им буде увећана зарада на основу повећања коефицијента од пет одсто по уредби, која истоветно повећање предвиђа касније и у октобру.

Ако не испуне обећано, могућ тотални штрајк
“Све то време мораторијум са штрајка може да се скине уколико нешто од договореног не буде испуњено. Ако до тога дође, предложићемо потпуну обуставу рада”, прецизирају у Унији.

Из тог синдиката, који се сматра највећим синдикатом просветних радника у Србији, упозоравају да сада једноставно нису имали основу за одлуку о потпуној обустави рада, јер већина чланства није уопште хтела да се изјасни о том предлогу.

Наиме, како наводе, од 28.406 чланова колико има Унија, само 9.554, односно 33 одсто, одговорило је на анкету која им је достављена из централе са питањем да ли да се крене у радикализацију протеста, односно да школе стану од понедељка. Од оних који су се изјаснили у анкети, њих 7.720, што је око 27 одсто чланства, било је за тоталну обуставу рада.

Обустава рада у београдским гимназијама
Међутим, у делу школа ће ипак доћи до обуставе рада.

Велика већина београдских гимназија, према проценама из Форума београдских гимназија, у понедељак ће одржати једнодневну обуставу рада којом желе да покажу да нису задовољни договором који су репрезентативни синдикати постигли са Владом Србије, као и начином на који су вођени ти преговори.

Ана Димитријевић, потпредседница Форума београдских гимназија, објашњава за Нова.рс да би сутра требало да буду прецизирани детаљи те обуставе, као и евентуалног протеста просветара који ће највероватније да буде на Платоу испред Филозофског факултета.

Форум београдских гимназија, који се изјаснио против прихватања договора, део је Синдиката радника у просвети Србије, једног од четири репрезентативна синдиката, који је постигао договор са Владом Србије.

Форум има чланство у 17 београдских гимназија, што је велика већина, али то не значи да ће у свим тим школама у потпуности стати настава, већ тамо где њихово чланство већина. Поједине средње школе, попут Треће београдске гимназије, самостално су, независно од самог Форума, одлучиле да обуставе рад.

„Просветари незадовољни одлуком синдиката“
“Много је незадовољних просветних радника и у другим репрезентативним синдикатима и ми их све позивамо да се придруже једнодневној обустави да покажемо да нисмо задовољни шта се договорило и како се преговарало”, поручује Ана Димитријевић.

Верује да ће уколико се тој једнодневној обустави придружи велики број просветних радника, то бити основа за неке нове акције и захтеве и према само руководству репрезентативних синдиката.

Ана Димитријевић мисли да се ни преговори ни изјашњавање синдикалаца није водило на прави начин.

“Ако видите да вам се чланство не јавља на иницијативу за тоталну обуставу, требало је да се вратимо штрајку у законском оквиру, јер верујем да је већина за то. Не морамо да идемо ђоном, али требало је да одбијемо овај договор који је постигнут”, истиче.

Признаје да уколико једнодневом обуставом просветари не покажу довољну снагу, мораће да се врате у учионицу на начин како су договорили репрезентативни синдикати са Владом.

Стају и поједине новосадске школе
Поред београдских гимназија у понедељак у учионице неће ни Јовина гимназија у Новом Саду. Наиме, чланови Независног синдиката просветних радника Војводине (НСПРВ), који су запослени у Гимназији „Јован Јовановић Змај“ у Новом Саду, неће прекидати штрајк.

Независном синдикату просветних радника Војводине, који је део репрезентативног Синдиката радника у просвети Србије, припада већина просветних радника у овој школи.

Иако је кровна организација постигла договор са Владом Србије, запослени у Јовиној гимназији сумњају у преговоре који су вођени и захтевају гаранције за испуњавање обећаног.

И наставници Гимназије у Сремским Карловцима одлучили су да у понедељак, 20. јануара ступе у потпуну једнодневну обуставу рада и позвали родитеље ученика да их подрже тако што тога дана неће послати децу у школу.

„Овим чином изражавамо подршку студентима и њиховим оправданим захтевима, као и забринутост због неадекватне реакције надлежних институција поводом нарушене безбедности наших ученика и колега“, наводи се у саопштењу наставника Карловачке гимназије.

И новосадска електротехничка школа „Михајло Пупин“ најавила је потпуну обуставу наставе 20. јануара. Како саопштавају, запослени нису задовољни постигнутим договором зато што он не одражава став радника.