У Златиборском округу број регистрованих пољопривредних газдинстава се сваке године повећава, док су површине под воћним засадима у благом порасту. Све више пољопривредника заснива засаде малине, размишљајући и о органској производњи овог воћа, која по речима стручњака, у нашем крају има велику перспективу.
"Златиборски округ није толико познат по органској производњи, али постоји велики број заинтересованих произвођача, а пољопривредна саветодавна стручна служба свакако ће им изаћи у сусрет за стицање потребних знања", рекла је проф. др Снежана Ољача са Пољопривредног факултета у Земуну, која је недавно нашим произвођачима одржала предавање управона ову тему. Она је том приликом рекла да је задатак предавача упознавање пољопривредника са овим видовима производње и да органска производња није “баук”, већ само постоје одређени стандарди.
„Сваки крај који је познат по воћарству треба да пређе и на органску производњу, јер су то производи који су доста тражени, нарочити свеже воће упаковано у мања паковања. Уз сертификат овај производ се може лако продати, нарочито у извозу“, додаје Ољача.
Поучени прошлогодошњим лошим искуством појединих малинара којима је град однео пола рода, пољопривредници нашег краја све чешће се одлучују да осигурају своје засаде. Данка Тошић, шеф пословнице „Дунав осигурања“ у Ариљу, каже да је на подручју главне Филијале Ужице у предходном периоду за сезону осигурања усева и малина било преко 20 појава града у различитим временским интервалима, што је изазвало штете великих размера на осигураним пољопривредним културама, нарочито у Ариљу и Ивањици. Она каже да је до сада ликвидирано преко 250 одштетних захтева у износу од преко 95.000.000 динара. Пошто је ове године било велико интересивање за осигурање усева и плодoва, конкретно малине, од основних ризика (града,пожара и удара грома) премија осигурања износи око 9.360 динара по тони приноса.
У нашем округу заступљене су све воћне врсте али проблем представља недостатак прерађивачких капацитета. Једина сигурна воћна врста која има откуп је малина. Повољно је то што се капацитети за складиштење и замрзавање стално увећавају па самим тим и ова воћна врста има перспективу. У овом округу има доста хладњача које откупљују и замрзавају малину и као такву је пласирају, односно извозе на европско тржиште.
Драгана Росић, zlatiborpress.rs