Штаб за ванредне ситуације општине Чајетина је, поводом Дописа упућеног од стране Министарства унутрашњих послова - Сектор за ванредне ситуације, а у вези са пожарима на отвореном, донео Закључак да се што хитније оствари сарадња са свим релевантним службама и субјектима на територији ове општине у циљу предузимања мера за спречавање настанка пожара на отвореном простору.
Неконтролисано спаљивање корова и остављање неугашене ватре без надзора током уређења пољопривредних имања чести су узроци пожара, а с обзиром на то да у наредном периоду предстоји пролећно крчење и уређење пољопривредног земљишта, посебну опасност представља неконтролисано спаљивање горивог материјала у близини шумских комплекса и засада.
"У овом периоду године карактеристична је појава великог броја пожара на отвореном. Најчешћи узрочник је људски фактор а пожари се веома брзо шире и могу угрозити љзудске животе , довести до великих материјалних штета, а угрожавају и саму животну средину. Одлуком о комуналном уређењу општине Чајетина забрањено је на површинама јавне намене и на површинама у јавном коришћењу палити ватру на отвореном простору и емитовати дим и штетне материје. Против починиоца предвиђене су новчане казне и то за физичка лица од 25 000 динара, за предузетнике 75 000, а за правна лица 150 000 динара", рекла је за "Златибор прес" Јулија Антонијевић, комунални инспектор Општинске управе Чајетина.
Штаб за ванредне ситуације општине Чајетина подсећа грађане да се, према Закону о заштити од пожара, забрањује паљење корова и другог пољопривредног отпада осим на за то одређеним и видно обележеним местима, и у складу са прописаним мерама заштите од пожара. Такође је дата Наредбе о ангажовању повереника Цивилне заштите по Месним заједницама ради обиласка терена, а остварен је контакт са Ловачким друштвом, ЈП ''Србијашуме'', Шумском управом Златибор и Добровољним ватрогасним друштвом Чајетина као и са медијима у циљу предузимања мера за спречавање настанка пожара на отвореном простору..
"У прошлој години у сарадњи са Министарством за заштиру животне средине, имали смо акцију која се одржавала на нивоу целе републике, "Не палимо стрњику". На Златибору је чак одржана и конференција где је посебан акценат био управо на паљењу стрњишта и на пожарима, јер смо ми у протеклој години само на подручју Парка природе имали два заиста велика пожара, и то у Муртеници и Семегњеву. Такође је пожар био и на чајетинској Градини која не припада Парку природе, али сви знамо колике су штете причињене", нагласила је Ана Зечевић, ЈП „Србијашуме“ – Парк природе „Златибор“.
У сусрет празницима, посебан апел се упућује грађанима да приликом боравка у природи и паљења ватре на отвореном, буду максимално опрезни и предузму све неопходне мере заштите, како би се избегао настанак и ширење пожара.
Мирјана Ранковић Луковић