Праћење и спровођење јавних политика на локалном нивоу (видео)

У организацији Центра за демократију из Београда у партнерству са УГ "Златиборски круг" из Чајетине, данас је одржан састанак фокус групе са  темом: Праћење и спровођење јавних политика на локалном нивоу. Овом дешавању присуствовале су и активно учествовале чланице удружења Савет за родну равноправност жена и Савез сеоских жена.

https://www.youtube.com/watch?v=6paat9CBp9A

Уз подршку Фонда за отворено друштво, Центар за демократију је данас укључио женска удружења из Чајетине у фокус групу пројекта "Политике за добробит свих".

"Ми покушавамо да оснажимо  и умрежимо локалне невладине организације са медијима, бизнисом и градском влашћу, да се просто отвори јавни дијалог за многе јавне политике које се тичу прво живота овде, на локалу. Јер, ви имате сада неке квоте које смо увели и које су негде обезбедиле да жене имају више храбрости да уђу у један такав простор, али када уђу у њега - суочавају се са пуно, пуно препрека", каже Милена Мићевић Трајковић, Фондација центар за демократију.

Партнери на овом пројекту је УГ "Златиборски круг" из Чајетине које више од десет година ради на подршци и оснаживању рањивих група, између осталог и сеоских жена. На овом састанку ће се дефинисати мере праћења и спровођења политика на локалном нивоу и учешћа жена у пројектима везаним за рад локалне самоуправе и слично.

"Све што данас уочимо на фокус-групи а што нам буде интересантно, кад видимо који су проблеми и могућа решења тих проблема, ми ћемо уврстити у студију које ће бити готове до септембра или октобра. На њој ћемо радити ми, из Удружења "Златиборски круг", тако да очекујемо да ћемо у тој студији наћи неке мере и начине праћења јавних политика везано за родну равноправност , и пре свега, везано за положај жена на територији општине Чајетина", рекла је МР Зорица Милосављевић, председница УГ "Златиборски круг".

"Ми смо пре три године основали Савез сеоских жена општине Чајетина и на неки начин смо окупиле жене из различитих села које су желеле да буду чланови. Њихов број се повећава из године у годину. Са њима доста радимо и промовишемо све послове Савета за родну равноправност , утичемо на њих да се више укључе у јавни политички живот, да укључе и своје суграђанке, јер само сложне можемо нешто више да урадимо", нагласила је  Бранкица Рајовић из Савета за родну равноправност.

У почетној дискусији, на питање да ли су позиване да учествују у раду локалне самоуправе кроз различите одборе, савете месних заједница  и слично и колико саме жене имају жељу и потребу да буду укључене у политичка питања у местима у којима живе, одговори су били различити. Поједине припаднице тзв.слабијег пола рекле су да сасвим добро успевају да функционишу у својој средини уз подршку заједнице али, што је јако битно, и породице, док су поједине имале супротна искуства битишући у патријархалним заједницама. Преовладао је закључак да су жене ипак више необавештене о битним збивањима у локалној заједници и да би се, већина, радо укључила у рад који је везан за питања добробити места у којем живе, па и шире. Тачније одговоре и боља решења наћи ће се, како кажу, када буде урађена студија на широј женској популацији.

Мирјана Ранковић Луковић