Завод за јавно здравље из Ужица једина је установа на подручју Златиборског округа која поседује дозволу за сакупљање, транспорт, складиштење и третман инфективног медицинског отпада. Осим ужичког Заводаза јавно здравље још две установе поседују опрему за третман инфективног медицинског отпада. Свакодневна испитивања отпада након третмана у аутоматском парном стерилизатору показују да је отпад безопасан за одлагање на депонију дубоко.
Медицински инфективни отпад који у Заводу за јавноздравље у Ужицу настаје током обављања свакодневних активности пре 3 године почео је да се третира у наменском постројењу. Такав отпад разврстава се на самом месту настанка.
Након правилног разврставања инфективни медицински отпад и оштар отпад транспортују се до постројења за третман где се у специјалном аутоматском парном стерилизатору стерилише на температури од 1210 степени. Циљ стерилизације је превођење опасног у безопасни отпад, односно уништавање микроорганизама. Целокупан процес стерилизације се аутоматски контролише и по завршетку циклуса на екрану уређаја се исписује да ли је циклус исправан или неисправан. Као додатно обезбеђење даје циклус успешан заједно са отпадом у уређај се убацују тестови за биолошку и хемијску контролу стерилизације. Након стерилизације отпад се уситњава у дробилици због смањења запремине, а затим се пакује у црне кесе за комунални отпад и обележава налепницом СТЕРИЛНО. Овако упакован отпад се одлаже у посебне контејнере у дворишту Завода који су закључани и под видео надзором. Контејнере празни јавно комунално предузеће Биоктош Ужице и одвози на депонију Дубоко.
За сада око 50 приватних лекарских ординација са подручја Златиборског округа има потписан уговор са ужичким Заводом о транспорту и третману медицинског инфективног отпада. Проблем је што грађани не воде рачуна о овој врсти отпада коју и даље убацују у контејнере са комуналним отпадом.