Саветовање и размена искустава између пчелара одржанo је у недељу у школи у Трипкови. Познати пчелар из Рибашевине Милић Вукић одржао је предавање о економској исплативости пчеларења.
Искусни Вукић одржао је предавање на тему „Како до економски исплативог пчеларења“. Окупљени пчелари разменили су искуства о томе колика су улагања у знање и опрему како би пчелињаци били озбиљан посао. Према речима Вукића златиборска села имају добре услове за узгој пчела што потврђује број пчелара у овом крају, и додаје да у Трипкови пчеларство може да храни најмање 10ак породица.
- Овим мора да се бави озбиљно како би било економски исплативо, а овим предавањем приказано је шта је све потребно да би се дошло до једног озбиљног пчелињака. Трипкова има прилично добре услове за пчеларство јер има скоро идеалну надморску висину, затим доста пространстава која су под воћњацима и другим медоносним биљем. Осим тога, савремено пчеларство се углавном заснива на селећем.Дакле, за Трипкову би било значајно да се искористи та развојна пролена паша, па да се сели на багремову, и да се пчеларска сезона распореди да се искористе све паше. Познато је да мед на осовини роди, без селећег пчеларства нема профитабилног пчелартсва. Оно што је сигурно да у овом крају један број људи може несметано да пошто има све услове, односно простор и објекте за смештај пчела, а да не буду сви згуснути. И сада у овом крају има успешних пчелара, али објективне могућности су далеко веће. Без знања нема разултата. Пчеларство је посебно осетљива пољопривредна производња где један мали кикс може да донесе катастрофалне последице. Имамо примере и ове сезоне да су читави пчелињаци од преко 100 кошница страдали од варое само због једног малог пропуста,
истиче Вукић. Скупу пчелара присуствовао је и Иван Гујаничић из Екоаграра, а поред искусних чланова пчеларског удружења из Чајетине било је и оних који тек почињу или планирају да се баве пчеларењем. Александар Јовановић из Мачката пчеларством се бави око пет година и има 15 кошница.
- Прошле године сам имао више кошница, али су ми осам украли, има и крађе, али шта да се ради, идемо даље. Проблеми које имам је да је у нашем крају велика надморска висина, затим припремање за багремову пашу и селидбе. Велика су улагања у пчеларство у старту док се не окрене неки динар, али је потребно доста рада и труда. Увек су важна оваква предавања поготово за нас нове. Увек се научи нешто ново, рецимо о болестим и генерално о раду са пчелама.
каже Јовановић. Организатор скупа је савет месне заједнице Трипкова који је формирао Комисију за рурални развој, а у току ове зиме је већ одржао трибине о воћарству са акцентом на малинарство и коришћењу субвенција Екоаграра. Председник Савета МЗ Трипкова Драгослав Јањић каже да је ово предавање организовано ради заснивања пчеларских друштава на адекватан начин:
Циљ скупа је да обрнемо ствари да одмах на старту младим пчеларима а и старијим укажемо шта могу очекивати од пчеларства и колика би треба да буду њихова улагања у одређени број пчелињих заједница. Предавач је обрадио и табеларно приказао: 30, 60 и 200 друштава где се види колика су улагања, а колики могу да буду приходи. Указано је на разлику пчеларстава из хобија и професионалног пчеларства где једна породица која поседује већи број друштава уз правилан рад и примену савремених техника може пристојно живети. Пошто имамо велики број заинтересованих младих идеја је да се за следећу годину у Трипкови у сардњи са ДП „Златибор“ Чајетина организује школа пчеларства. Школу би могли похађати сви заинтересовани са територије Општине Чајетина, трајала би 4-5 викенда са практичним одласцима и раду на пчелињаку. Предавачи би били искусни пчелари из Чајетине и Ужица. Свим полазницима који успешно заврше школу био би поклоњен по један рој,
поручује Јањић. Окупљени у школи у Трипкови свесни су да пчеларство више није хоби већ озбиљна грана пољопривреде где и најмања грешка може имати велике последице. Оваква саветовања помажу пчеларима да унапреде своју производњу како би до потрошача стигао добар мед, који је и намирница али и лек.