Представљамо: Милан Чубрак, пољопривредник из Љубиша

Породица Чубрак из Љубиша бави се пољопривредом. На 55 ари засадили су малине, имају хектар под кромпиром и од пре две године, засадили су 100 стабала чачанске родне шљиве. Са предајом млека и продајом пољопривредних производа, ова седмочлана породица сакупи пара тек за нормалан живот.

На Смиљанском брду, на око 2 километра од центра села, живи пододица Чубрак. У домаћинству их има седморо. Најстарији Вучко и његова супруга, син Милан, снаха и троје унучића. Чубраци се искључиво баве пољопривредом. Гаје четири краве, око 20 оваца, на око 55 ари засадили су малину, имају хектар под кромпиром и воћњак са 100 засађених шљива чачанских. Вучко се сећа Љубиша још из „оних дана“, када је радила задруга, када је, како каже, имало коме да се прода и од кога да се на време и поштено наплати.

ljubis cubrak

„Имали смо љубишку задругу која је помагала и народу и селу. Откупљивало се млеко, сир, кајмак, шљиве, све што ми овде произведемо. Сада су мало тежа времена, јер мораш да гледаш где да нађеш купца и коме да продаш а да наплатиш. Можда ми живимо мало у беспућу, али се опет надам и уздам у општину Чајетина и председника Стаматовића да ће помоћи селу како би ми боље живели. Ево сада ће нам асфалирати пут и биће много лакше да нам дођу откупљивачи, како би продали ово што произведемо, јер од тога живимо“, каже Вучко Чубрак.

Чубраци се баве производњом млека. Од четири краве месечно предају око 2.000 литара, што је годишње око 15.000 литара млека. Овце гаје за сопствене потребе, а кромпир и малину за продају. Са више страна сакупи се тек за нормалан живот.

sljive cubrak

„Данас се у Љубишу може живети солидно. Уз путеве и остале инвестиције од стране општине и месне заједнице, много су нам побољшани услови живота. Производимо и продајемо. Од малине се може зарадити, али од предаје млека више не, јер је цена много пала, тако да ћемо највероватније прекинути са продајом млека“, каже Милан Чубрак, на чијим леђима лежи цело домаћинство.

Милан је пре две године засадио 100 стабала шљиве чачанске родне, која је добио од златиборског Еко аграра. Општина му је рефундирала 60% средстава за набавку лактофриза и исто толико за куповину трактора, а 40% је рефундисано осигурање малине. Добио је помоћ и у виду три резервоара за воду за пиће и наводњавање. Има троје деце школског узраста, која сваки дан прелазе по два километра у једном правцу. Иако их вози до школе када је лоше време, Милан каже да ни то није проблем, јер постоји организован превоз деце, који финансира општина Чајетина.

Нада Џелебџић, zlatiborpress.rs

https://www.youtube.com/watch?v=2Hek8wuq8Bs