Представљена књига "НесавршеНе" - рушење предрасуда о менталним болестима жена (видео)

kj

У суботу, 14. децембра, у Галерији Културног центра на Златибору, представљена је књига Лидије Васиљевић „НЕсавршеНЕ.  

„НЕсавршеНЕ" представља политичку и психолошку, али пре свега  феминистичку анализу традиционалистичког патријархалног виђења и третирања нормалности жене, те митова о женским менталним болестима кроз историју. 

Ауторка је психотерапеуткиња, магистарка студија рода и докторка политичких наука, едукаторка психодраме и активисткиња која је најпре кроз лично искуство рада са са женама, а затим и дугогодишњним научно истраживачким радом обрадила тему дискриминације жена у третманима психотерапије, како кроз историју, тако и данас. 

- Нажалост, стереотипи о женама као мање вреднима, мање интелигентнима, мање рационалнима постоје како код лаика, тако и код психотерапеута који су и сами жртве предрасуда. Зато, није реткост да психотерапеути имају другачији приступ женама него мушкарцима, да имају мање поверења у њихово просуђивање, да више пута морају да понове нешто да би јој се веровало. Такође, женама се дају више фармакотерапијски лекови, јер се сматра да су осетљивије, а и дуже остају на тој врсти терапије.  То све говори о стереотипима њихове веће осетљивости и немогућности да саме утврде где је граница, објашњава др Лидија Васиљевић.

Тако је, на трагу критике мејнстрим психологије у којој није било довољно укључено искуство жена, настала феминистичка психологија којом ауторка у пракси и активизму доприноси рушењу оваквих предрасуда:

- Феминистичка психологија вратила је питање жениног искуства у квалитативном смислу, говори о томе како се жена развија као личност, као сексуалано биће што је, до сада у великој мери било под будним оком патријархата. Акценат је на томе да жена мора да врати своју моћ, да схвати ко је и шта је, и да се ослободи притисака да мора да игра родно захтеване улоге, јер ако их не испуњава бива осуђена као неадекватна и добија одређене дијагнозе. Оваквом схватању су умогоме допринела и лаичка, па и научна разматрања жене по којима се она сматрала пасивнијом, чак и оном која жели и воли да буде мучена, малтретирана и пасивна, и да не пружа отпор. И дан данас, многи едуковани мушкарци сматрају да је једним делом женина кривица кад трпи насиље. Због тога мора стално аргументовано да се говори због чега је то штетно за жене. 

Отуда, каже др Лидија Васиљевић, и назив НесавршеНе, као једноставна порука женама да не морају да буду савршене, а тема којом се ауторка бави, иако је обрађена стручним језиком, испричана је питко и јасно, тако да је намењена широком кругу читатељки и читатеља, као и стручњацима који се баве психолошким третманом жена.