У огранку библиотеке Љубиша Р. Ђенић на Златибору, одржана је промоција књиге "Отето време" аутора др Петра Ђукића.
Промоцијом књиге „Отето време“ аутора др Петра Ђукић, настављена је свечаност поводом обележавања 120 година библиотеке Љубиша Р. Ђенић у Чајетини. Ова интригантна књига има и свој поднаслов „Записи и анализе у доба пандемије 2020-2023. године“ подсећајући на све што смо искусили и на то што смо научили за тај период, који је, према речима аутора, био хаотичан.
"Ми смо имали један велики потрес на глобалном плану што здравствени, што морални, што животни, што психолошки, економски, тако да су огромне последице тога које и дан данас трпимо. Ја сам хтео да испровоцирам мојим истраживањем, мојим записима, анализама и стручним чланцима али и есејима у новинама и у недељницима који су настали за ове четири године, да испровоцирам једно истраживање, како уопште такве друштвене катастрофе, као што су пандемије и које се јављају једном у сто година, како делују на људе. Да ли људи после тога постају кооперативнији, да ли размишљају о следећем изазову сличних катастрофа или не. Чини ми се да ми овде на Балкану, понајмање размишљамо о томе", рекао је др Петар Ђукић, аутор књиге.
Гости књижевне вечери били су стручњаци из области енергетике, економије и одрживог развоја који су из свог угла указали на различите аспекте пандемије, др Илија Батас Бијелић научни сарадник Одбора за енергетику САНУ и Милун Бабић, председник скупштине Савеза енергетичара Србије и бивши министар енергетике.
"Професор Ђукић је направио једну синтезу свих догађаја у свим областима које је проузроковала корона или које је се терминолошки и временски повезују са корона вирусом. Од свих ствари мени је најинтересантнија енергетика и причао сам о томе које је тектонске промене изазвала корона. Аутор је то сликовито представио, у смислу да је то стање изазвало велике најпре емотивне реакције а касније, цела економија и све људске активности и енергетике, претрпели су огромне поремећаје", рекао је др Илија Батас Бијелић.
Према речима Ђукића, таква репресија и експерименти који су са нама рађени су нас довели у веома тешко стање. Такође сматра да је пандемија направила раскид, не само у ланцу снабдевања, ланцу производње, ланцу технолошке сарадње, него једноставно знања, преливања и технологија.