Синоћ је у библиотеци „Љубиша Р. Ђенић“ представљена монографија "Библиотекарство у Западној Србији", аутора др Рада Вучићевића. Књигом је обухваћен развој библиотекарства на овим просторима у последњих 165 година. Ова монографија има , пре свега, културолошки значај јер ситуација у библиотекарству и култури је огледало целокупног друштва, односно његових економских, политичких, друштвених,... прилика, рекла је синоћ др Мирјана Стакић, представљајући књигу.
"Библиотека је претеча целокупне културе", каже писац монографије. Још је Француска буржоаска револуција и књижњвни препород који се, срећом, проширио и целом Европом, утицао на отварање првих читалишта, формирање музејских збирки и архива. У тим читалиштима људи су се дружили на различите начине: кроз песму и игру, те су она и претеча данашњих културно-уметничких друштава. Посебан изазов да се лати ове врсте истраживања писац је нашао и у чињеници да је Западна Србија са данашњим општинама: Ивањица, Сјеница, Нова Варош, Пријепоље и Прибој,остала дуже под турском влашћу, па су и читалишта касније отварана. Ипак, у овом миленијуму, српске библиотеке не заостају много за европским.
Посебно место у овој монографији добила је библиотека "Љубиша Р. Ђенић".
"Читалишта су широм Србије била отворена, па чак и у Западној Србији, али у Чајетини није. Међутим, кад је у Чајетину неким Божјим даром дошао Пујо Ђенић и када је он почео да ради, то је било за дивљење! Јер, он је устројио такав систем, па је ово једна од ретких библиотека која има музејску збирку и која има толико много ретких старих књига! Ова библиотека може да служи за пример и другим библиотекама", рекао је Вучићевић.