Представљене нове публикације и издавачке делатности  Епархије жичке (видео)

едиције

У парохијском дому Храма Преображења Господњег на Златибору, у суботу су представљене нове публикације и издавачке делатности  Епархије жичке. 

Благословом Његовог Високопреосвештенства Архиепископа и Митрополита жичког Господина Јустина, у парохијском дому Храма Преображења Господњег на Златибору представљене су нове публикације Епархије жичке. У промоцији су учествовали : Протојереј-ставрофор др Дарко Ђого са Православног богословског факултета Универзитета у Источном Сарајеву, Протојереј др Слободан Јаковљевић испред Храма Вазнесења Господњег у Чачку и Протојереј Александар Јевтић испред Храма Светог Саве у Краљеву.

"Последњих годину дана смо интензивирали нашу издавачку делатност, која фактички никад није прекинута . Ако гледамо историјски, оснивач Жичке епархије био је првопрестони јерарх архиепископ Свети Сава и можемо рећи `да је он, на неки начин, утемењитељ издаваштва у Епархији жичкој са првим књигама попут Студеничког типика и Новоканона. Издаваштво је нешто што је везано за Жичку епархију осам векова. У време покојног епископа жичког Хризостома, такође је била интензивна издавачка делатност и доласком Митрополита Јустина; ми смо то наставили, нешто интензивније у последњих годину дана и плод тога је шест издања која су изашла из штампарије“, каже Протојереј др Слободан Јаковљевић. 

Нове публикације су: „Вера пуна светлости“ ђакона Стефана Милошевског која се бави симболом вере, књига есеја  „Господе, где станујеш“ оца Александра Јефтића – друго издање,  „Ризница Саборне цркве Вазнесења Господњег у Чачку“ аутора Вука Даутовића и Слободана Јаковљевића, „Суочавање са злодухом нихилизма“ професора Зорана Кинђића и књига „У светом и свечасном храму овом“ протојереја др Слободана Јаковљевића. Такође, објављено је и друго, редизајнирано издање „Историја богословске мисије“ Василија Васиљевича Болотова. О смислу издаваштва и потребама како верника, тако и црквених посленика, протојереј Јаковљевић, који је уредник издаваштва Епархије жичке, каже да интересовање за оваквим издањима и те како постоји, што показују и књиге које излазе у више издања.

„Мислим да се данас, генерално, поставља питање смисла издаваштва. Да је то питање које свака издавачка кућа поставља себи, да ли данас уопште постоји потреба да постоје издавачке куће, да ли постоји потреба да се књига штампа у облику у каквом  се вековима штампала? Одговор на то питање мислим да јасно говори експанзија отварања нових издавачких кућа као и сајам књига који постаје један од најзначајнијих догађаја у нашој земљи. Скоро сам прочитао да је Финска која је, да кажем, нека врста репера за образовање у свету, пре неколико година избацила писане уџбенике и увела дигиталне уџбенике, али најновија вест каже да поново враћају старе уџбенике, јер нове технологије доносе одвлачење пажње деци и не дају плодове као што су имале писане књиге" истиче протојереј.