Данас је у чајетинској библиотеци одржан семинар на којем су учествовали представници центара за социјални рад из Западне Србије. Тема је била: Планирање сталности и други концепти у заштити деце.
Предавање о сталности у породично правној заштити организовао је Центар за социјални рад Чајетина у сарадњи са Министарством за рад и социјалну политику, Удружењем стручних радника социјалне заштите и УНИЦЕФ – ом.
„Ово је једна од сталних едукација које се организују да би радници центара имали сталну обуку и да би се што више усавршавали и да би што боље радили“, рекао је Пајо Богдановић, директор Центра за социјални рад Чајетина.
Обука радника запослених у центрима за социјални рад на подручју Западне Србије је реализована као део пројекта који има за циљ јачање улоге центара за социјалну рад у превенцији издвајања деце из породице и заштите деце у ризику издвајања.
„Обуци је претходио један документ који садржи смернице за планирање сталности, који би требало да унапреди рад стручних радника у социјалној заштити, нарочито код осетљивих група. То су деца у ризику од издвајања из породице и деца која су већ издвојена из породице. Ово је део једног ширег пројекта који је Удружење стручних радника у партнерству са надлежним министарством и УНИЦЕФ- ом ради. Шири пројекат се односи на унапређење права детета кроз јачање система правосуђа и социјалне заштите“, рекла је психолог Светлана Дражовић.
Свака локална средина, по речима Дражовићке, има задатак да препозна шта су потребе њихових породица и да у складу са тим развија систем, односно услугу која ће тим породицама помоћи. Она истиче да адекватним повезивањем са системом запошљавања и подршком здравственог система свака локална самоуправа сопственим ресурсима може оснажити породицу.
Драгана Росић, www.zlatiborpress.rs