Предстојећа слава Храма у Чајетини и резиме радова у претходних седам година (видео)

p

И ове године 26. јула, на празник Светог Архангела Гаврила, истоимена црква у Чајетини обележиће своју крсну славу. Леп, и за ове крајеве традиционалан обичај је да организацију обележавања празника помогну домаћини славе а то је ове године Радисав Цвркотић из Бранежаца. Уочи славе служиће се вечерња служба са почетком од 17 часова а на дан славе од 8 часова. 

Храм Светог Архангела Гаврила у Чајетини, подигнут је 1890. године од добровољних прилога и донатора људи тог времена. Овај храм је у више наврата обнављан а историјска обнова храма, 130 година након изградње, започета је у јуну 2017. године. Захваљујући залагању свештеника цркве и многим добротворима, седам година касније евидентно је да је црквена порта добила потпуно нови изглед а становници Чајетине своју зановљену светињу.

"Сама обнова Храма је већ била започета у другој половини 2016. године, кров је био замењен и озидана ова два улазна објекта а чија је намена и дан данас иста, продаја свећа и сувенира и за паљење свећа. Почетком јула 2018. године започело се са копањем темеља за нови парохијски дом и већ до зиме те године је био под кровом. Радови су настављени и наредних година али ни једног тренутка није занемарена обнова цркве. 2020. године у августу, постављен је иконостас који бива револуционарна ствар", рекао је Петар Лазић, старешина храма Светог Архангела Гаврила у Чајетини.

Како је иконостас освежио храм тако је и код људи освежио свест и привукао пажњу многих донатора и сасвим обичних грађана који су изразили жељу да допринесу колико могу, а све у циљу завршетка радова на обнови цркве. Убрзо је дошло до обнове пода и уградње подног грејања а након тога и до постављања комплетне столарије.

"Свакако, круна свих радова, без обзира што још увек неки радови нису готови, било је живописање Храма са којим се почело у мају 2021. године. Као што смо више пута помињали, то је радио Горан Пешић академски сликар из Чачка са својим тимом. У изузетно кратком периоду од непуна три месеца, осликавање је завршено, што је опет, додатно унело неку енергију и у народ и у нас саме". 

У рекордном року одрађена је и ревитализација старог парохијског дома након чега су радови преусмерени на уређење црквеног дворишта. Постављен је тротоар око храма, прилаз парохијском дому је уређен као и плато испред храма а у дворишту цркве постављен је и подземни систем за наводњавање и расвету. Сви радови крунисани су чином малог освећења обновљеног Храма и уручењем епископских грамата општини Чајетина и градским предузећима за несебичну помоћ у обнављању храма.

"Задњих две, три године можемо слободно рећи, да нам је Храм, за једну обичну недељну литургију, није неки велики празник, с обзиром да је у нашем народу обичај да се иде цркви само кад је велики празник, недеље су увек биле резервисане за оне исте, сталне људе који имају навику и културу да се долазе и моле се Богу. Међутим, задњих две а можда и три године, заиста бележимо велики пораст верника који присуствују недељним богослужењима, празничним литургијама, нарочито у летњем периоду, што није био случај. Сређујући Храм, поред све инсталације која је урађена а урађено је подно грејање, комплетна инсталација за струју, урађена је и инсталација за озвучење. У међувремену смо успели да обезбедимо и комплетну опрему за озвучење и верујте ми да неретко имамо потребу да недељом покренемо озвучење како би људи који су остали напољу због препуњености цркве, могли слушати богослужење".

Пораст посете Храму допринело је и сада већ традиционално саслуживање Свете Тајне Јелеосвећења, обележавање Врбице као и покретање Светосавске академије и служење молебана и призива Светога Духа на ученике и просветне раднике сваке прве недеље у септембру.

Израда монографије Храма на којој тим стручњака ради пуном паром, биће круна свега до сада урађеног а промоција се очекује следеће године у ово време уз обележавање јубилеја, 135 година постојања Храма Светог Аргангела Гаврила у Чајетини. Старешина Храма Петар лазић користи ову прилику и позива све људе добре воље да узму учешће и помогну у издавању монографије, споменика свим досадашњим дешавањима у храму.

Још једном старешина Храма одао је велику захвалност свима који су помогли уређењу и омогућили да радови теку овим интензитетом, пре свега општини Чајетина, свим јавним и приватним предузећима и наравно, великом броју донатора.