Светски фонд за природу (WWФ) објавио је , поводом Медјународног дана планина, да је њихова биолошка разноврсност угрожена услед климатских промена, неодрживе пољопривреде, искоришћавања рудних богатстава, крчења шума, криволова, пренамене земљишта и прекомерне градње.
"Бројни наведени фактори не угрожавају само јединствене природне вредности планина, већ доводе у питање и опстанак локалних заједница у планинским подручјима. Морамо бити свесни да ће се неодрживе активности у природи у коначници увек одразити на људе и то најчешће не на оне који те активности спроводе", казао је менаџер WWФ-овог програма за заштићена подручја Марко Пећаревић, наведено је у саопштењу.
Истакао је да највеће последице трпе маргинализоване групе, попут заједница у руралним планинским пределима, које због недостатка прилика за економски развој напуштају своје домове.
"Због тога је једна од препорука да се политике специфичне за планине уврсте у националне стратегије одрживог развоја", рекао је Пећаревић.
Подсетио је да је Међународни дан планина установљен 2002. године, како би се истакао њихов значај за природу и људе, јер обезбедјују највећу количину слатке воде, регулишу климу и квалитет ваздуха, представљају станиште за четвртину биљних и животињских врста, док 15 одсто светске популације живи управо у планинским подручјима.
Планине чине и већи део заштићених подручја у региону.
Указано је и да је на конференцији о утицају пандемије корона вируса на заштићена подручја, коју су 8. децембра организовали WWФ и "Паркови Динарида", истакнута осетљивост заштићених подручја у ситуацијама када туризам није могућ.
И док су нека подручја, махом национални паркови, успели да надоместе приходе због масовних посета које су уследиле након укидања мера и немогућности путовања у иностранство, бројна мања заштићена подручја остала су без већег дела планираног буџета.
Отказивањем групних посета и рекреативних активности, управљачи и локалне заједнице остали су без прихода од продаје улазница и издавања смештаја.
Извршни директор "Паркова Динарида"Зоран Мрдак рекао је да је још увек неизвесно колико ће пандемија трајати и колико је времена потребно да се ситуација у заштићеним подручјима нормализује, нагласивши да је испред паркова, али и влада региона, велики изазов да пронадју механизме и начине који ће помоћи да се криза изазвана пандемијом што лакше превазидје.
"У том смислу планине као значајне туристичке атракције, које пружају станишта заштићеним врстама, уз њихову одрживу валоризацију, могу бити једна од полуга која ће активирати туризам, одговорне посетиоце и генерисати потребне приходе како заштићеним подручјима тако и локалној заједници", напоменуо је Мрдак.
Из WWФ-а су нагласили да управо планине, које су симбол Динарског лука, осим што имају изузетно водено, шумско и пејзажно богатство, пружају и значајне потенцијале за стварање разноврсних економских активности за паркове, кроз одрживи туризам и пољопривреду, занатсво и могу унапредити развојне моделе заштићених подручја региона.
Извор: БЕТА