Активности предшколске установе Радост са седиштем у Чајетини у претходних годину дана су отежане због пандемије вируса КОВИД19, као и у свим колективима, али се рад одвија у прилагођеним околностима. Директорка Јелена Митрашиновић Брашанац каже да је упркос епидемији реализовно увођење новог програма рада се децом, а извршене су и инвестиције у саме објекте вртића. Отпочета је и важна сарадња са фондацијом „Новак Ђоковић“ на изградњи вртића у Љубишу, чије је отварање један од планова за наредну годину уз наду да ће стање са коронавирусом бити повољније.
Kолико је пандемија коронавируса утицала на рад предшколске установе Радост?
„Епидемија је у многоме променила наше планове и циљеве и они су, наравно, морали бити редефинисани у сваком сегменту рада. А пре свега, у погледу отворености установе, комуникације и сарадње са родитељима и локалном заједницом. Оно што је још важно споменути је да смо и физички имали два прекида у раду установе, и то од 15.3. до 11.5. као и од 10.7. до 10.8.2020.“
Kоје су мере уведене, колико је промењен систем рада?
„У периоду када је због ванредног стања прекинут васпитно-образовни рад радили смо са децом и родитељима преко вибер група и то уредно документовали. А када је реч о здравственим и хигијенским мерама предузима се све оно што је наше министарство у сарадњи са Заводом за јавно здравље прописало: маске и физичка дистанца су обавезне мере за све одрасле особе запослене у вртићу, као и за родитеље који доводе децу, на улазима у објекте се мери температура и врши дезинфекција руку, задржавање родитеља и других сарадника установе у просторијама вртића је минимално, радни простори се свакодневно детаљно чисте, дезинфикују и проветравају, деца из различитих васпитних група се не спајају, кад год је то могуће боравак и активности са децом се реализују на отвореном простору, итд.“
Kоје су биле најзначајније активности установе у 2020. години?
„Упркос епидемији, успели смо да реализујемо неке за нас веома важне обавезе. Наиме, у предшколском сектору дошло је до промене најважнијег документа, Основа предшколског програма. На том документу почива и на њега се наслања програм рада са децом сваке предшколске установе. Сви професионалци (васпитачи, медицинске сестре, стручни сарадници и директор) завршили су неопходне обуке које је организовало МПНТР у сарадњи са Уницефом и започели примену новог начина рада са децом у оним оквирима у којима је то у овим околностима могуће.“
Да ли је било улагања у објекат и просторије?
„Нове основе предшколског програма захтевају и “нове” просторе, тако да смо у складу са тим програмским захтевима успели да опремимо 11 радних соба, а у следећој календарској години је неопходно опремити још 11. Поред тога, завршене су и потпуно опремљене све просторије новог дела вртића у Чајетини и око дворишта вртића је постављена нова ограда, а у дворишту вртића на Златибору опремљено је игралиште у складу са прописаним стандардима: постављена је безбедна подлога и нови мобилијар. Наравно, предшколска установа је веома сложен систем који захтева стална улагања у њено одржавање и функционисање, тако да се значајна средства континуирано улажу у све објекте и просторе.“
Kако протиче пројекат за изградњу вртића у Љубишу са фондацијом „Новак Ђоковић“?
„Епидемија је значајно омела почетак радова на адаптацији простора ОШ у Љубишу у коме ће боравити деца предшколског узраста са тог подручја и у коме ће се реализовати предшколски програми. У тај пројекат смо уложили пуно енергије и новца. Општина Чајетина је партиципира са 3,5 милиона и своје обавезе према извођачу је већ извршила, док ће Фондација уложити 6,5 милиона за адаптацију прустора, и још неколико милиона за опремање, дидактички и потрошни материјал. Било је пуно формалних препрека које је требало отклонити на путу до реконструкције, али сада са великим задовољством можемо рећи да су радови почели и да веома брзо напредујемо. Очекујемо да ћемо у априлу 2021. отворити наш нови вртић, шести вртић у сеоској средини. Такође, очекујемо и радујемо се раду са децом која до сада нису била укључена у предшколске програме.“
Kако је дошло до ове сарадње?
„Установа је пре неколико година написала пројекат који је подразумевао адаптацију простора ОШ у Љубишу и укључивање деце са тог подручја у рад предшколске установе и јавила се на конкурс који је расписала Новак Ђоковић фондација. Наш пројекат је био веома добар, али у том тренутку смо имали разне формалне препреке које је требало савладати и отклонити да би се започело са реализацијом. Kада смо се изборили са бирократијом, они су нас сами позвали у фебруару, ове године, и тада смо започели интензивнију сарадњу и кренули у заједничку реализацију пројекта. У новембру смо потписали Уговор са Фондацијом и, као што сам рекла, радови су у току.“
Kолико деце је уписано ове године? И колико деце тренутно иде код вас у вртић?
„У свим објектима наше предшколске установе у овом моменту борави 540 деце, а од почетка радне године (септембар) уписано је око 30-оро деце. Овде морамо нагласити оно што стално понављамо, али понављамо зато што је важно, да је обухват деце предшколским образовањем на територији општине Чајетина изнад 90%.“
Какви су планови за 2021. годину?
„Што се тиче значајнијег инвестиционог улага, план је да се отвори Издвојено одељење у Љубишу и у њега укључи око 20 деце. Такође, планирали смо, и за то су нам опредељена средства, да адаптирамо две радне собе у старом делу вртића у Чајетини, као и да партерно уредимо двориште овог вртића. Kада је реч о програмима које реализујемо са децом, план је интензиван рад на имплементацији и примени Нових основа у свим објектима. Наравно, под условом да епидемиолошка ситуација буде мирна. Искористила бих прилику да честитам новогодишње празнике свим вашим читаоцима и да пожелим да нова 2021. година буде боља од ове веома тешке и веома тужне године која је на измаку,“
поручује Јелена Митрашиновић Брашанац, директорка предшколске установе Радост.