На трећој Међународној конференцији Друштва водна агенција одржаној у Словенији било је доста речи о проблемима са којима се све већи број држава у свету сусреће у тежњи да очува и заштити водене ресурсе. Србија је још увек једна од малобројних земаља у којој се и даље за пиће може користити вода са чесме и у којој изворишта нису у приватном власништву. У чајетинској општини, која је богата и термалним водама, доста година уназад издвајају се значајна средства за истраживање нових изворишта у сврху бољег водоснабдевања целокупног становништва општине.
Један од приоритета пројекта „Водни агент“ јесте остваривање међународне сарадње у што квалитетнијем деловању на заштити воде и водних ресурса. Осим очувања воде од загађења у којем, на жалост, људски фактор има највећу негативну улогу, све већи проблем постаје и узурпирање и експлоатација изворишта .
„Тренд је у свету да се приватизују извори и приватизују их велике мултинационалне компаније које од дистрибуције воде праве веома уносан бизнис“, каже Раде Јовановић, дир. ЈКП „Водовод Златибор“ Чајетина, један од учесника Конференције у Љубљани. „Неке земље већ немају уопште у свом власништву изворишта воде на својој територији. Дакле, вода која је најзначајнији природни ресурс у многим земљама прелази у руке мултинационалних компанија и продаје се по баснословним ценама тако да локално становништво нема приступ води, већ се та вода флашира и продаје по целом свету“.
О овом проблему су на међународној конференцији Друштва водна агенција говорили представници Белгије. На жалост, тренд приватизовања изворишта све је раширенији па је ова конференција била право место на којем се траже заједничка решења у циљу остваривања међународне сарадње на заштити водних ресурса. Што се тиче општине Чајетина, годинама уназад издвајају се значајна средства за истраживање нових изворишта у сврху бољег водоснабдевања целокупног становништва општине.
„Општина Чајетина и КЈП „Вододвод“ су свесни проблема и нећемо дати наше изворе и начине водоснабдевања. Ту је првенствено наша акумулација у Рибници и извори које имамо у нашим месним заједницама. Наш циљ је да направимо један интегрисани систем водоснабдевања, да сва та изворишта којима располажемо на неки начин спојимо, да сутра било где, у било ком селу да нестане воде, може да се из неког другог села преусмери вода. Идемо ка томе да општина Чајетина и КЈП „Вододвод“ активно учествују у умрежавању тих изворишта и да вода буде доступна свим грађанима.“
У прилог овој причи, чија је суштина заштита воде, иде и реализација пројекта Постројења за пречишћавање отпадних вода на Златибору.
Мирјана Ранковић Луковић