Демографска слика Србије није сјајна, према резултатима пописа има нас око пола милиона мање него на претходном, али уместо да очајавамо над тим подацима, држава је кренула у подршку мамама и бебама! Породиљско одсуство за прво дете продужава са 12 на 15 месеци, а за друго са 15 на 18 месеци.
Шта држава тачно спрема као подршку породицама у наредној години објаснила је министарка за бригу о породици и демографију Дарија Кисић:
- Средином следеће године требало би да буде усвојен закон према којем се породиљско одсуство за прво дете продужава са 12 на 15 месеци, а за друго са 15 на 18 месеци. Ми смо почели са конкретним изменама Закона о финансијској подршци породице са децом и након свих процедура у Скупштини, очекујем да ће примена почети у првој половини наредне године - рекла је министарка Кисић.
Кисић је подсетила да је претходних година продужено породиљско одсуство за мајке које су родиле треће и четврто дете. Оно сад траје 24 месеца.
Указала је да ће мајке на тај начин моћи више да се посвете својој деци и породици.
Из удружења „Асоцијација мама Србије“ поздравили су ову одлуку.
- Верујемо да држава предузима све што је тренутно могуће да се побољша положај мама, тако да пружамо сву подршку овој иницијативи која ће бити од великог значаја за мајке и њихову децу – кажу из овог удружења.
Овим поводом огласило се и удружење „Маме су закон“ које је међу првима гласно и јавно указивало на неопходност побољшања положаја мајки.
- Ово ће у многим породицама олакшати усклађивање рада и родитељства. Ако узмемо у обзир да је полазак у вртиће омогућен тек након што дете напуни годину дана, да се нове групе формирају тек од септембра, иако се упис врши у мају, те да одсуство са посла у пракси за запослене жене траје 11 месеци, оваква мера свакако значи да су надлежни добро разумели проблем који постоји са усклађивањем рада и родитељства који се на овај начин једноставно решава – објаснила је за Ало! Татјана Мацура из овог удружења.
По њеним речима, на томе не треба стати, већ ићи даље ка новим приликама које ће родитеље подстицати на проширење породице.
- Да би ове мере добиле пун смисао потребно је изменити и начин обрачуна надокнада током периода неге детета, тако да ниједна породиља не добија надокнаде мање од републичког минималца – рекла је Мацура.
Следећи кораци: предузетнице и флексибилни уговори
Ове вести сјајне су за скоро све маме, али се из урдружења „Маме су закон“ надају да ће ускоро једнако утицати на баш све – и оне са статусом предузетница, уметница, фриленсерки и оне са флексибилним уговором.
- Предузетнице сада могу да користе такозване „остале накнаде“ током породиљског и неге детета само 12 месеци, без обзира које им је дете по реду. Уставни суд Србије покренуо је поступак да се овај временски оквир измени за издвојене категорије жена уколико се оне одлуче да роде више од двоје деце. Оваква измена би довела до усклађивања са европским законодавством, при чему би се као крајњи резултат изједначила позиција запослених ван радног односа, као и оних који самостално обављају делатност са запосленима који имају уговор о раду – објашњавају.
Од 1. септембра похађање вртића биће бесплатно за сву децу у Београду, без обзира да ли су у приватним или државним установама, а и сви ученици основних и средњих школа добиће бесплатно нове уџбенике.
- Услуга вртића много кошта, али је вредна. Ово је историјска одлука и веома сам срећан што је Београд дошао у ситуацију да има градску управу која је у стању да тако нешто спроведе. То су до сада имали Нови Сад, Рума, Рашка – рекао је градоначелник Београда Александар Шапић.