Влада Републике Србије је прогласила 21, 22, и 23. мај за дане жалости због катастрофалних поплава.
„Размере катастрофе која је погодила Србију десетоструко су снажније него што је то у осталим земљама региона, али надам се да се по броју жртава то неће видети“, каже премијер Александар Вучић.
„У Обреновцу је до сад пронађено 14 тела, од чега је, према расположивим подацима, половина умрла природном смрћу“, саопштио је Вучић.
Премијер је на седници Владе отвореној за јавност рекао да су обдукције до сада пронађених тела у току, а резултати ће бити јасно предочени.
Командант Жандармерије је, заједно са рониоцима, данас у Обреновцу и на страни града где је вода плића претраживаће терен како би проверили да ли има још жртава.
Вучић је упозорио и да опасност још није прошла.
"Помислили смо због опадања водостаја да смо близу краја, али леђне воде и натопљени бедеми донели су још проблема", објаснио је Вучић.
Напоменуо je да су предузете све мере како би се ТЕНТ "А" одбранио и од Саве и од леђних вода, па је "направљено својеврсно острво око електране".
Захвалио је становницима Забрежја који су прихватили евакуацију и напоменуо да се не очекује ништа ни приближно ономе што се десило у првим данима кризе.
Вучић каже да ће последице од поплава сигурно бити више од 0,64 одсто БДП, што је услов да се аплицира за помоћ из Фонда солидарности Европске уније.
Материјална штета у Србији је неупоредиво већа него у земљама региона, па нема потребе да се за помоћ пријављујемо са неким другим, каже Вучић.
Министрима који се директно баве евроинтеграцијама и финансијама и економијом премијер је наложио да припреме додатну документацију и уложе напор како бисмо аплицирали за те фондове.
Поред тога, Србија ће покушати да повуче 30 милиона евра за које нисмо имали пројекте.
Премијер је рекао да су штете огромне, али је локалне самоуправе упозорио да им "не падне на памет да варају своју државу" и да приказују веће штете и траже помоћ већу него што је потребно.
Вучић је најавио да ће бити три или четири контроле за сваку пријављену штету, али и обећао да ће људима бити надокнађено све што су изгубили.
Премијер је захвалио свим грађанима који су до сада помогли, али је истакао да ће и на даље бити неопходни прилози и грађана и компанија из Србије, јер помоћ ЕУ неће бити довољна.
Министар финансија Лазар Крстић најавио је да ће бити формирана канцеларија за хуманитарну помоћ и истакао да је до затварања платног промета синоћ уплаћено око шет милиона евра помоћи.
Како је истакао, санирање последица поплава радиће се уз координацију са општинама, кроз ребаланс буџета, али и кроз друге механизме.
Према Крстићевим речима, значајно су поједностављене процедуре па се не наплаћује царина на хуманитарну помоћ, како би лекови и храна стигли на време онима којима је потребна.
Министар је апеловао на оне који из иностранства шаљу хуманитарну помоћ да је најаве како бисмо било што спремнији за преузимање.
Акција сакупљања новца проширена је и на друштвене мреже како би што више људи у иностранству сазнало да је катастрофа која нас је задесила светских размера, рекао је Крстић на седници Владе.
Извор: ртс