Пројекат "Зелена Србија" и на Златибору (видео)

s

Прва садња у овој години која се реализује у оквиру пројекта „Зелена Србија“, Директорат за радијациону и нуклеарну сигурност и безбедност Србије (СРБАТОМ) у сарадњи са Општином Чајетина и компанијом Color Media Communications, извршена је на новом кружном току, код хотела Торник. Општина Чајетина је 21. општина по реду која се прикључила пројекту. Циљ пројекта „Зелена Србија“ јесте заштита животне средине и подизање свести грађана, локалних самоуправа и компанија о томе колико је значајно озелењавање и пошумљавање наше земље. 

Након пријема и топле добородошлице амбасадора Белгије у Србији од стране председника општине Чајетина Милана Стаматовић, приступило се реализацији пројекта „Зелена Србија“. Председник је овом приликом истакао да је од великог значаја водити рачуна о заштити животне средине у брдско планинском подручју. У току протекле године засађено је преко 2000 садница у организацији КЈП „Златибор“ и донатора а такође је и сваки инвеститор у обавези да засади најмање 20 садница приликом градње свог објекта.

„На овај начин хоћемо да подигнемо свест наших грађана, туриста, инвеститора који долазе, да морамо што више средстава, енергије и воље да уложимо у заштиту животне средине. Ми смо једна од ретких локалних самоуправа која нема дивљих депонија и чврсти отпад одлажемо са још девет општина Златиборског округа на регионалну депонију. Постројење за прераду отпадне воде већ функционише чиме штитимо слив Рзава и Дрине а кроз овакве акције настављамо и даље ка нашем циљу а то је да општина Чајетина буде проглашена еколошком општином“, рекао је Милан Стаматовић, председник општине Чајетина.

На новом кружном току, код хотела Торник,  засађене су зимзелене биљке, махом смрче, које су аутохтона сорта и пејзажно одговарају планинском пределу на ком доминира борова шума какав је и предео Златибора. 

„Велика ми је част и задовољство што пројекат „Зелена Србија“ реализујемо овде на Златибору, на једној од најлепших српских планина. Ова планина важи за једну од најпопуларнијих туристичких дестинација у Србији, надалеко позната по својој прелепој природи и густим четинарским шумама. Акцијом желимо да дамо свој допринос очувању лепоте“, рекао је Слађан Велинов, директор СРБАТОМ-а изразивши захвалност предствницима општине Чајетина који су препознали значај акције и одазвали се позиву.

Уз захвалност на позиву амбасадор Белгије Кун Адам је издвојио три кључне тачке у зеленој агенди чији је циљ да спречи све приметније климатске промене а то су: неопходност моменталне акције јер нема времена за губљење, чињеница да загађење не познаје границе, и смањење зависности од фосилних горива. 

„И ми у Белгији радимо на поновном пошумљавању и то је колективни рад. Веома сам срећан да и у Србији и нарочито у вашој општини преузимате иницијативу у своје руке. Веома сам захвалан на томе. Ово јесте симболична акција и морамо да урадимо много више и то одмах. Али ми из Белгије и Европске уније смо ту да вас подржимо".

Подршку акцији дали су и запослени у Служби зеленила КЈП „Златибор“ Чајетина као и ученици и наставници ОШ „Димитрије Туцовић“ са Златибора.

Данка Миловановић