Библиотека "Љубиша Р. Ђенић" ће 24. априла организовати промоцију књиге „Андрић, Црњански, Пекић“ нашег познатог писца и есејисте,Милана Орлића, који је и главни и одговорни уредник издавачке куће „Мали Немо“ и уредник књижевног часописа „Свеске“.
Књига „Андрић, Црњански, Пекић“ је његова докторска студија у којој су на веома занимљив начин разрађени животи и рад ова три велика писаца, што се сматра значајним доприносом српској књижевној теорији.
"Захваљујући резултатима иновативних и свеобухватних анализа које се односе на неколико генерација српских модернистичких и постмодернистичких писаца, Орлићева сазнања су такође релевантна за истраживања славистичке и европске литературе. Према мом сазнању, овако опсежно и захтевно истраживање фигуре приповедача у српском модернизму и постмодернизму као што је Орлићево, не постоји. Обухватајући избор српских писаца од којег застаје дах, укључујући оне који су тачно идентификовани као „претече“ модернизма и постмодернизма, Орлићева студија је дубински фокусирана на три кључна аутора која својим делима повезују српски и југословенски модернизам и постмодернизам: Иву Андрића, Милоша Црњанског и Борислава Пекића. Орлић не истражује само кључне типолошке карактеристике њихове прозе, него и дела која су битна за проучавање фигуре приповедача у осталим жанровима. Тако Орлић долази до једног од главних увида, наиме, да су приповедне структуре српске прозе прешле путању од потпуно развијеног приповедног субјекта до разграђене фигуре приповедача која више није „законодавац“ текста. Уместо тога, нова фигура приповедача је „интерпретатор“ материјала које уграђује у властиту текстуалну структуру. Ову еволуцију Орлић је у Апендиксу студије представио двема пластичним дијаграмским шемама које, у правом структуралистичком маниру, сажимају приповедне моделе у српској модернистичкој и постмодернистичкој прози“, пише др Томислав Лонгиновић, професор славистике и компаративне књизевности на Универзитету Висконскин-Медисон.