Просветари најавили "бели штрајк"

u

Чланови Независног синдиката просветних радника Србије (НСПРС) најавили су да ће њихови чланови од 2. септембра ступити у „бели штрајк“ који ће спроводити тако што до 11. октобра неће уписивати оцене у електронски дневник.

– Све остало ћемо радити, само нећемо оцењивати првих месец и по дана, а ако власт не предузме ништа по питању испуњења наших захтева свим ученицима ћемо да дамо по једну петицу. Она ће бити сасвим довољна да свима петице буду закључене и на полугодишту и то је у складу са прописима – каже Душан Кокот, председник НСПРС-а.

Он појашњава да ће наставници после 11. октобра оцењивати ученике на уобичајен начин, а упориште за могућност да ђак и на крају првог полугодишта има закључену одличну оцену налазе у одредбама правилника о оцењивању које кажу да се ученику не може закључити мања оцена од аритметичне средине свих уписаних оцена, али може највећа појединачна оцена уписана у дневник.

– То практично значи да ученик може да има једну петицу и да добије три једнице на контролним и писменим задацима и да му, ако се ништа не догоди до краја полугодишта, буде закључена петица – појашњава Кокот.

Услов да се одустане од овакве акције је да држава испуни три захтева које је НСПРС истакао још у децембру 2022. године.

– То је измена Кривичног законика, али не у смислу прихватамо, па ће бити једног дана, него да измене видимо. Друга ствар је редефинисање суспензије да може да је изрекне и предметни наставник на самом часу уколико се ученик недолично понаша и трећи захтев је укидање анонимних пријава просветним инспекцијама које су у 99 одсто случајева поднете због незадовољства оценом. То су три ствари које треба да покажу да држава озбиљно одговара на насиље, а с друге стране смо мало одрешили руке просветним радницима да могу да одрже час – каже Кокот.

На питање да ли се на овај начин НСПРС обрачунава са државом преко ђака, он одговара одречно, напомињући да ниједан ученик неће бити оштећен.

На наш коментар да ће бити оштећени они ђаци који су поштено заслужили петице, ако се оне сада дају и ученицима који их нису заслужили, Кокот каже:

– А то се сад не дешава? Колико имамо вуковаца? Ми на пожар који гори на депонији већ деценијама сипамо мало безина да то сви виде, ништа ми не потпаљујемо, ништа не радимо што се већ не ради. Против тих који деле петице нема анонимних пријава, нити их неко контролише – истиче Кокот.

На питање да ли наставници могу да одговарају ако буду тек тако уписивали одличне оцене свима, наш саговорник каже да не могу, јер немају на основу чега.

– Ученици ће добити своје оцене на писменим задацима, а постоји начин да наставник ученику да петицу на основу понашања на часу, напредовања…Ако држава каже да је боље да ми ризикујемо нашу главу него да нас она заштити, онда је боље да добију петицу, него да бројимо разбијене главе – истиче Кокот.

НСПРС има око 5.000 чланова, од којих нису сви наставници, а наш саговорник оцењује да ће их подржати и просветни радници који нису у синдикатима, као и наставници чланови других синдикалих организација.

– Мислим да ће свако ко размисли пет минута о проблемима са којима с суочавамо поступити тако. Ми полазимо од тога да ће да нам се прикључи много већи број људи. Овом акцијом покушавамо да натерамо државу да размисли о ситуацији у којој се налазе просветни радници, ово је вапај просветних радника да неке ствари морају да се мењају – указује саговорник Данаса.

Он се слаже са нашом опаском да ниједан штрајк није имао потенцијал да успе, додајући да је скраћење часова на 30 минута само малтретрање и наставника и ученика и родитеља, а да тотална обустава рада која је незаконита може да прође без санкција један дан.

– Који је други начин? Нема другог начина зато што закон не дефинише минимум процеса рада за установу, како би требало, већ код нас сваки запослени има минумум процеса рада. Чему то служи осим опструкције борбе за права? Ако су нам задати такви оквири онда нема изненађења за овакве начине борбе. Није ово ништа ново, нисмо ми измислили топлу воду, радили су то у многим државама. Ми причамо о безбедности, други синдикати о новцу. Подсетићу да су организовали протест у мају због питања безбедности. Да ли мисле да су тим протестом решили овај проблем? То је питање за њих, а ја мислим да нисмо решли ниједан проблем и да немамо право да излазимо са сто различитих захтева и да их стално формулишемо другачије. Док не истерамо неке ствари нема померања, то је одговорност – уверен је Кокот.

Он додаје да се НСПРС на овај начин бори за достојанство просветних радника.

Понавља да ниједан ученик неће бити закинут за знање, да ће наставници држати и допунску и додатну наставу, да ће сваки родитељ моћи да дође у школу на разговор, те да ће свако напредовање ученика у првих месец и по дана нове школске године бити забележено у педагошким свескама.

– Али и родитељи добрих ученика морају да схвате да ми морамо да прибегнемо овом несрећном решењу. Мислите да неко ово воли? Има наставника који држе до себе и поштено оцењују, имате и оне који поклањају оцене. Ми који хоћемо да држимо до себе смо присиљени да оголимо ствари до краја да би се једанпут са тим стало. Ако је решење да сви добијају петице, ако држава заиста мисли да не треба да нас заштити и да нам глава стално буде на тацни, па онда ћемо да радимо овако – каже Кокот.

Сматра да захтеви НСПРС-а могу да се реше за 15 минута и да за њихову реализацију нису потребне паре.

– А две године већ стоје на столу. Ако држави то није у интересу, онда је она рекла да свима треба да дамо петице. А ако то држава каже, ко сам ја као њен чиновник да се томе противим – наводи наш саговорник.

Каже и да НСПРС нико од надлежних није контактирао од јуна, када су први пут најавили поменуту акцију.