Просветни радници организовали су штрајк у школама Србији и одржали протест у Београду, како би указали још једном на положај у ком се образовни систем налази и исказали незадовољство тиме што је Влада одбила да испоштује оно што је у октобру прошле године гарантовала својим потписом.
Подсетимо, најновији предлог Владе је да сви запослени у образовању добију повећање од 11%, као и 15.000 једнократне помоћи. Ово последње не односи се на запослене у високом образовању. Синдикати су ову понуду одбили.
Просветни радници и они који су дошли да их подрже окупили су се и изнели своје захтеве на платоу испред Скупштине Србије, а затим пошли у протестну шетњу до зграде Влaаде Србије.
Према подацима добијеним од школских управа 49,58 одсто школа ради редовно, 32,79 одсто школа раде у измењеном режиму, док је у 17,63 одсто школа настава обустављена у потпуности, објавило је Министарство просвете.
Председник Уније синдиката просветних радника Добривоје Марјановић поручио је да ће, ако захтеви запослених у школама не буду усвојени, а притисци се наставе, уместо „штрајкића“ рад бити обустављен „на неодређено време“.
Додао је да ће, уколико у буџет за наредну годину уђе предлог којим просветари не буду задовољни, једина анкета у школама бити она за потпуну обуставу рада.
Марјановић је истакао да запослени у школама из бројних места у Србији нису дошли на данашњи протест, јер им је превоз био отказан.
„Поздрав за најхрабрије људе данас у Србији, оне који су остали у својим местима и нису држали часове“, казао је Марјановић у завршници протеста испред Владе Србије, на којем су поновљени захтеви просветних радника, уз поруку да од њих не одустају.
Марјановић је рекао да просветни радници неће проценте и помоћ, већ системско решење. „Хоћемо да се изједначимо са републичким просеком. А након тога да се уреде и платни разреди“, казао је Марјановић.
Председница Синдиката образовања Србије Валентина Илић истакла је да би оваквим темпом повишица просветара била изједначена са просеком тек 2026. године, што је оценила као недопустиво.
Председник Владе Милош Вучевић позвао је синдикате просвете да прихвате понуду владе и да се врате економском и социјалном дијалогу, јер их штрајк не води нигде.
Према његовим речима, Влада је прихватила аргумент синдиката да не долази до раздвајања у систему просвете тако да свима плате буду веће за 11 одсто и да им је понуђена једнократна помоћ од 15.000 динара до 9. јануара, и да је прихваћен и њихов предлог да разредне старешине добију још један одсто на обрачун.
Извор: РТС