Протокола за обезбеђивање подршке деци са сметњама у развоју (видео)

едукациј

У току су активности за израду Протокола за обезбеђивање подршке деци са сметњама у развоју и њиховим породицама током кризних ситуација у општини Чајетина.Уводни састанак са организаторима, стручњаком за израду Протокола и заинтересованим странама  одржан је данас у библиотеци у Чајетини.

Пројекат „Партнерство у заједници – решење кризе“ који реализује удружење Златиборски круг у партнерству са Општином Чајетина, , подразумева и израду Протокола чији је циљ повећање квалитета и одрживости услуга социјалне заштите које се пружају становницима Чајетине, посебно угроженим групама и то у периодима појачане потребе као што су пандемије и друге врсте ванредних ситуација.

"Морам одмах да похвалим, да кажем , како је ово први Протокол у Србији који се ради на ову тему и који предвиђа, препознаје и чини видљивим особе са инвалидитетом у кризним ситуацијама. За време КОВИД-а смо, нпр. имали проблеме, када су у питању деца са аутизмом, да није било дозвољено да се изађе напоље а они имају сталну потребу да бораве на отвореном простору, па су за њих накнадно рађене дозволе за изласке итд. Са оваквим начином рада, са оваквим концептима, ми ћемо добити унапред јасно структурисане протоколе на основу којих ћемо поступати у оваквим ситуацијама и где ћемо све јасно моћи да предвидимо", каже   МР Светлана Главинић, едукатор на радионицама.

У Пројекат је потребно да буду укључени сви битни актери локалне заједнице као што су вртићи, шклске установе, дом здравља, полиција, црвени крст, једном речју - све институције Општине као и сама локална самоуправа, јер су корисници њихових услуга и  рањиве групе. Испред сваке локалне институције  задужена је особа која ће  бити учесник на свим радионицама, и која ће у свом предузећу, односно установи, имплементирати резултате рада на Протоколу, односно старати се да Протокол буде спроведен на прави начин.

"Сви људи имају исте потребе, само што су особе са инвалидитетом због стања у ком се налазе мало специфичније, па је Протокол потребан у смислу да знамо како да се опходимо према особама које нпр.користе колица, или како да искомуницирамо са наглувом и глувом особом, како да упутимо особу која је потпуно слепа на неку релацију и сл. То нам је много важно и надамо се да ће нам ове радионице дати праву ствар, а то је овај протокол, а општина Чајетина је пионир у изради овако важног документа", нагласила је Светлана Главинић.  

Потребно је подсетити да се  Протокол ради уз подршку Владе Републике Србије и Европске уније, кроз програм ЕУ ПРО Плус.

Мирјана Ранковић Луковић