"Пршутана Филиповић" - породични посао (видео)

село

Након конкурисања за подстицајна средства у општини Чајетина, Миладин Филиповић из Мачката је кренуо са производњом сувомеснатих производа у овом селу познатом по производњи пршуте. Шест месеци након тога, у својој продавници дочекује путнике – намернике који долазе управо овде, и управо због његових прерађевина од меса.

У Мачкату има око 20 произвођача сувомеснатих производа и сви раде добро, у здравој конкуренцији. Сви имају своја места продаје, и своје задовољне купце. И Миладин Филиповић, пршутар из Мачката, пре пола године је отворио „Пршутану“ у свом селу и за сада је задовољан како тече продаја сувомеснатих производа произведених у његовом домаћинству.

„Јавни позив је био у општини Чајетина. Ми смо конкурисали и прошли смо, добили средства, завршили прераду и почели да радимо. Имамо просторију за пријем меса, за обраду и расецање, комору за сољење, сушару, комору за зрење. Начин производње се није мењао од старих времена, само је разлика у томе што см увели ХАСАП систем и добили смо расхладу и олакшали себи рад. Сви смо укључени, цела породица; нас пет“, прича  Миладин Филиповић.

Газдинство Филиповић располаже својим сточним фондом, а по потреби купује месо од мештана. За клање користе локалне кланице, док прераду врше у свом домаћинству. И ако су се последњих неколико година пршутари сусретали са разним недаћама, почев од пандемије преко раста цена концентрата и самог меса, Миладин каже да је за повољну рачуницу потребна само добра калкулација. О конкуренцији каже:

„Ми нисмо овде никоме конкуренција, сви имају своје муштерије тако да није проблем за продају. Наше су муштерије углавном пролазници,они који су већ једном били код нас увек се враћају. Продајемо и сир и кајмак, такође. Имамо пет крава и имамо довољно за наше купце.“

Са својим производима од меса, Пршутана Филиповић се појавила на сајму у Крагујевцу у оквиру ПД „Златиборски еко аграр“. О сарадњи са овим предузећем има само речи хвале, као и о намерама да се производи са златиборског поднебља заштите жигом квалитета.

„Мислим да је то добра прича; да будемо јединствени у производњи, да се ускладе стандарди и да се направи нешто баш добро са Златибора.“

Мирјана Ранковић Луковић